Corona Virüsü Ne Zaman Çıktı?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan virüsle alakalı olarak nasıl ortaya çıktığı ve neden ilerlediği noktalarında bilgiler aranmaya başlamıştır. Daha önce 2012 ve 2009 yıllarında da görülmesine karşılık farklı türleri ile karşı karşıya kalınması 2019 yılının sonuna denk gelmiştir.

Normal şartlar altında hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olması nedeniyle tehlike oluşturmasına karşılık genel anlamda önlem altına alındığı için sorun yaşanmamıştı. Çin’de ortaya çıkan vaka için ise aynı durum söz konusu olmadı. Tespit edildiği yıllarda da ölümlere neden olan bu virüs çeşidi bu kez tedaviye yanıt vermediğinden dolayı yayılım hızlandı.

Wuhan Kenti

2019 yılında 23 Aralık tarihinde yaşanan bazı hastalıkların benzer kümelerde toplandığı fark edilerek durum anlaşılmıştır. Yakınlarda bulunan hayvan pazarında bir kadın satıcı olan 49 yaşındaki birisi bazı belirtiler ile hastaneye başvurmuştur.

Bunlar:

  • Ateş,
  • Solunum sıkıntısı,
  • Öksürük olarak aktarılmıştır.

Ardından benzer şekilde gelen bir erkek hasta daha olmuştur. Bu hasta da pazardan sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşındaki bir erkektir.

Solunum Sorunu

Hastalara yapılan tedaviye cevap alınamamasının ardından kısa süre sonra yüksek ateş şikayeti geçmeye başlamıştır. Ardından solunumla alakalı yetmezlik durumu ve öksürükle eşlik eden nefes darlığı da yaşanmaya başlandığından dolayı hastaların acil olarak makineye bağlanmaları gerekmiştir. Hastalar solunum sıkıntısını aşamadıklarından dolayı bir hafta sonunda öldüler.

Hayvan Pazarının Etkisi

Virüsün ortaya çıkışı ile yakından ilişkilendirilen hayvan pazarı hemen kapatılmıştır. Ama önlemlerin alınıp uygulanmasına kadar geçen sürede hastaların sayısı oldukça artmıştır.

Nasıl Bulaşıyor?

Hastalık solunum, ter, idrar, kan veya elle bile bulaşacak kadar hassas durumdadır. Bundan dolayı hastalığın bulaşması için tokalaşmak ve ardından da ele ve ağza dokunmak yeterlidir. Bu sayede hemen solunum etkisiyle yerleşir ve belirtiler oluncaya kadar ortaya çıkmaz.

Nasıl Korunulur?

Maskelerin kullanımına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda ellerin sıklıkla yıkanması ve temizlik kurallarına da her zamankinden daha çok önem verilmesi gerekir. Maskenin tek katlı olması yeterlidir. Ayrıca yakın temastan da kaçınmak hastalığın önlenmesini sağlar.

Yorum yapın