Coronavirüs Nedeniyle Seyahatinizi İptal Etmeyi Düşünüyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Koronavirüs Salgınından Etkilenen Bölgelere Planlanan Gezileri Olan Gezginler Nasıl Devam Edileceği Konusunda Endişe Duyabilir – İptal Etmek Gerekli Mi? Ne Kadara Mal Olacak? En Son Seyahat Önerileri Ve Seyahat Sigortası Şirketlerinden Gelen Bilgiler De Dahil Olmak Üzere Ne Yapacağınıza Karar Verirken Bilmeniz Gerekenler Şunlardır.

Koronavirüs Ne Kadar Yaygın?

Dünyada 121.000’den fazla onaylanmış koronavirüs vakası vardır. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre , virüsden bildirilen 4.300’den fazla ölümden büyük çoğunluğu – 3.046 – Çin anakarasında . İtalya 10.100’den fazla vaka ve en az 630 ölüm bildirmiştir. İran’ın 9.000 vakası ve 354 ölümü var. Güney Kore 7.755 vaka rapor etti, ancak sadece 54 kişi öldü. İspanya’da 2.000’den fazla, Fransa’da yaklaşık 1.800 ve Almanya’da en az 1.600 vaka var.

Hastalık ilk olarak 21 Ocak’ta ABD’de Washington eyaletinde bildirildi. O zamandan beri, 23’ü Washington’da olmak üzere 1.000’den fazla teyit edilmiş vaka ve 31 ölümle sonuçlandı.

Çin Seyahatimi İptal Etmem Gerekir Mi?

Hem CDC hem de Dışişleri Bakanlığı, Çin anakarasına yapılan seyahatlere karşı en üst düzey uyarılarını yayınladı. CDC uyarısı, Çin’e yapılan tüm gereksiz seyahatlere karşıdır, ancak Hong Kong, Makao veya Tayvan’ı içermez. Dışişleri Bakanlığı’nın uyarısı açıkça “Çin’e seyahat etmeyin” diyor. Yetkililer Wuhan çevresinde hava, karayolu ve demiryolu seyahatini askıya aldığından ülke çapında seyahat ciddi şekilde etkileniyor. Ülkenin diğer bölgelerinde seyahat ciddi şekilde sınırlıdır ve salgın sırasında birçok ulusal cazibe merkezi kapalıdır .

Küresel havayolları yaz boyunca Çin anakarasına hizmetini askıya aldı. Bir basın açıklamasında , American Airlines’ın 24 Ekim’e kadar Çin anakarasına hizmetine devam etmeyeceği açıklandı . Delta, Nisan ayında Çin hizmetini iptal etti.

Daha fazla bilgi için doğrudan havayolu şirketinize başvurun.

Asya’nın Diğer Bölgelerine Olan Seyahatimi İptal Etmem Gerekir Mi?

Dışişleri Bakanlığı Güney Kore için 3. seviyeden bir uyarı yayınladı ve Amerikalıları koronavirüs salgını ile başa çıkarken ülkeye seyahat etmeyi yeniden düşünmeye çağırdı. CDC bütün gereksiz ziyaretleri iptal önerir şu anda Güney Kore’ye.

Güney Kore ziyaretçileri CDC’nin koronavirüs önlemleri ve tedavisi ile ilgili kılavuzunu gözden geçirmelidir. Gezginler ellerini sık sık ve iyice yıkamalıdır. Sık dokunulan nesneler düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Seyahat edenlerin en son bilgiler için Güney Kore hükümetinin coronaviru web sitesini kontrol etmeleri önerilir .

CDC, Japonya’ya seyahat etmesine karşı 2. Seviye bir uyarı yayınlayarak yolcuları ülkedeyken gelişmiş önlemler almaya çağırdı. Ancak, şu anda ülkeye seyahat konusunda herhangi bir uyarı bulunmamaktadır.

Avrupa Seyahatimi İptal Etmem Gerekir Mi?

İtalya, en yoğun şehirlerinin çoğu hayalet kasabalara dönüşerek 10 Mart’ta kilitlendi . CDC, İtalya’ya yapılan seyahatlere karşı 3. Seviye bir uyarı yayınlayarak Amerikalıları İtalya’ya herhangi bir zorunlu olmayan seyahati iptal etmeyi düşünmeye çağırdı.

CDC, diğer iki ülke büyük koronavirüs salgınlarıyla mücadele eden Fransa veya Almanya’ya karşı seyahat uyarısı yayınlamadı. Gezginler düzenli olarak ellerini yıkamalı ve sık dokunduğu yüzeyleri dezenfekte etmelidir. Kalabalık kamusal alanlarda ekstra dikkat göstermeli ve hükümet tarafından belirlenen etkilenen alanlardan kaçınmalıdırlar.

En son bilgiler için Dünya Sağlık Örgütü ve seyahat etmek istediğiniz ülkenin büyükelçiliğinden gelen uyarılara dikkat edin.

Seyahat Sigortası İptal Masraflarımı Karşılayacak Mı?

Her zaman olduğu gibi, yaklaşan seyahatleri rezerve ettikten hemen sonra seyahat sigortası satın almak iyi bir fikirdir. Seyahatinizi rezervasyonu yaptıktan sonra seyahat sigortası almak için ne kadar uzun süre beklerseniz, o kadar çok avantajı kaçırırsınız.

Yaklaşan seyahatinizde seyahat sigortanız varsa, sağlayıcınızın özel politikasını kontrol edin.

AIG Travel Guard’ın standart politikası şu şekildedir: “Hastalık, salgın veya pandemi ile ilişkili endişe veya seyahat korkusu için yolculuk iptali kapsamı dışındadır.

Allianz Seyahat, mevcut plana iadesi çıkacağını kullanarak Gezginler özellikle virüs nedeniyle iptal edildi “müşterinin seyahat tedarikçisi nedeniyle Coronavirüs müşterinin gezi iptal olursa, ya da müşterinin kapalı gezi Çin’e rezervasyonu gezisi içeriyorsa”, onlar uyarılarında belirtilir.

Allianz, müşterilerin yeni veya yeniden planlanmış bir seyahati kapsayacak şekilde planlarının geçerlilik tarihlerini değiştirmelerine de izin verecek.

Seyahat sigortası planları önleyici iptalleri kapsamadığından, seyahat ederken koronavirüs ile sözleşme yaparsanız veya seyahatiniz sırasında karantina altına alınmanız durumunda karşılanma olasılığınız daha yüksektir.

Ne Tür Seyahat Sigortası Almalıyım?

Yaklaşan seyahatlerden endişe duyan gezginler, “herhangi bir nedenle iptal” kapsamı içeren bir seyahat sigortası planı seçmelidir. Uyarı, bu planların bir seyahat rezervasyonu yapıldıktan sonra birkaç hafta içinde satın alınması ve genellikle seyahatlerinin tamamı için seyahatçiyi geri ödememesi gerektiğidir , diyor InsureMyTrip.com.

Seyahat Sigortası Satın Almazsam Ne Olur?

Koronavirüsün en çok insana bulaştığı Asya veya İtalya’ya yapılacak gezilerin büyük olasılıkla aylar önce planlandığı düşünüldüğünde, en uygun seçenek, özellikle uygun olan iptal politikaları olup olmadığını görmek için oteliniz ve havayolu şirketinizle görüşmek olacaktır. salgın sırasında gezginler.

JetBlue, United, Delta, American ve Alaska havayolları varış noktası ne olursa olsun yaklaşan uçuşlar için değişiklik ücretlerinden feragat etmişlerdir. Southwest Airlines, gezginlerin rezervasyonlarını ceza ödemeden değiştirmelerine veya iptal etmelerine zaten izin veriyor. Yakında yapılacak rebooking seyahatiyle ilgili daha fazla bilgi için doğrudan havayolu şirketinize başvurun.

Sigorta poliçeleri ya da yolcuları barındırmak için yapılan havayolu değişikliklerinden bağımsız olarak, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan seyahat sırasında haberdar olmak hayati önem taşımaktadır.

Bir Seyir Rezervasyonu Yaptırırsam Ne Yapmalıyım?

8 Mart’ta hem CDC hem de Dışişleri Bakanlığı , koronavirüs salgını sırasında yatılı yolculuklara karşı uyarılar yayınladı . Gezginlerin, özellikle altta yatan sağlık sorunları olanların, planlarını ertelemeleri isteniyor.

En kötü koronavirüs vakalarından biri karada değil, karantinaya alınmış bir yolcu gemisinde gerçekleşti. Diamond Princess yolcu gemisi Japonya’da demirledi ve sekiz ölümle birlikte gemide en az 705 virüs vakası bulunduğunu bildirdi. Şu anda, Grand Princess yolcu gemisi, önceki bir yolculuk için gemide bulunan bir yolcunun ölümünün ardından Kaliforniya, Oakland’da iniş sürecinde .

Şubat ayında, Cruise Lines International Association (CLIA) virüsle başa çıkmak için yeni yolcu gemisi politikası detaylandırdı . Kruvaziyer gemileri, gemiye binmeden 14 gün önce Hong Kong ve Makao dahil olmak üzere Çin’deki havaalanlarından veya buralardan geçen yolculara binmeyi reddetmelidir. Ayrıca, 14 gün içinde bir koronavirüs hastasıyla temas eden herkese yatılı olarak inkar edilecektir. Yolcu öncesi sağlık taramaları da şu anda yolcular için gereklidir.

Karnaval, Norveç ve Karayipler gibi kruvaziyer hatları, Asya çevresinde planlanan bir dizi yolculuğu iptal etti veya yeniden yönlendirdi .

Daha önce bir yolculuk rezervasyonu yapmış olan gezginler, en güncel bilgiler için doğrudan kruvaziyer hatları ile iletişime geçmelidir.

Seyahat Ederken Hastalanırsam Ne Olur?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tavsiye etmektedir ev kaldıkları ve ateşin veya öksürük varsa seyahat planlarını rescheduling. Seyahat sırasında hastalanırsanız, ulaşım ekibini veya tıbbi personeli bilgilendirmelisiniz.

Coronavirüs’ün ilk belirtileri grip gibi hissettirir. Bu semptomları hissetmeye başlayan gezginler derhal tıbbi yardım almalıdır. Georgetown Üniversitesi’nde profesör ve Küresel Sağlık Bilimi ve Güvenliği Merkezi direktörü Dr. Rebecca Katz “Ateş alacaksınız, öksürük – öncelikle daha düşük bir solunum virüsü – genel halsizlik, bazı gastrointestinal sıkıntılar olabilir” , son zamanlarda Travel + Leisure’a anlattı . Virüsün komplikasyonları ortaya çıktığında, hastalar pnömoni veya böbreğe bağlı sorunlar geliştirebilir ve bu da ölüme yol açabilir.

Yorum yapın