Counter-Strike: Global Offensive Nasıl Oynanır?

Counter Strike: Global Offensive kısaca CS: GO oyun dünyasının en çok oynanan FPS türündeki rekabetçi oyunudur. Çıkış yaptığı 2012 yılından itibaren ivmesini hiç düşürmeden yükselen bu oyun, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilmiştir. Oyun PC’de ve PlayStation 3 üzerinde oynanabilmektedir. Farklı oyun modları içeren ve rekabetçi bir oyun yapısı sunan CS: GO bu alanda zirveyi kendisi tutmaktadır. Turnuvaları düzenlenen ve büyük ödüller dağıtılan binlerce kişinin stadyumdan milyonlarca kişinin de internetten izlediği turnuvalar büyük ilgi görmektedir.

Cs: Go Nasıl Oynanır?

Daha önce çıkan Counter Strike oyunları gibi Counter Strike: Global Offensive oyunu da görev yapmaya ya da düşman takımını ortadan kaldırmaya dayanan birinci şahıs nişancı oyunudur. 5 kişilik iki adet takımdan oluşur. Bu takımlardan birisi Terörist, diğeri ise Anti-Terörist takımıdır. CS: GO’da birçok farklı mod bulunur. Klasik ve rekabetçi modlarda görev genellikle bomba kurma veya rehine kurtarma iken, rekabetçi olmayan oyunlarda ise modlar çeşitlilik göstermektedir.

Her iki takımın kullanabileceği farklı silahlar varken bazı silahları ortaktır. Terörist takımının en değerli ve en çok kullanılan silahı Ak-47 iken, Anti-terörist takımının en çok kullanılan silahları m4a1-s veya m4a4’tür.

Oyuncuların bu silahları alması için oyun içinde bir ekonomi bulunmaktadır ve oyuncular rakiplerini öldürerek ya da görevlerini yerlerine getirerek para kazanabilirler. Her silahın farklı bir bedeli bulunmaktadır. Ayrıca her raunt sonu belli bir miktar para verilir oyunculara.

Oyun Modları

Counter Strike: Global Offensive’de birçok oyun modu bulunmaktadır. Onlardan bazıları aşağıdakilerdir:

  • Rekabetçi ve Klasik Modu

5’er kişiden oluşan iki takım arasında oynanır. İki farklı senaryosu bulunur bunlardan birisi bomba kurma diğeri ise rehineleri kurtarmadır. Bomba kurma senaryosunda Teröristler ellerinde bulunan bir adet kurulabilen bombayı A noktasına veya B noktasına kurmalılar ve patlayana kadar bombayı korumalılardır. Rehine kurtarma senaryosunda ise Anti-Teröristler rehineleri kurtarıp kaçırmalılardır. Başarılı olmaları halinde para ödülü alan taraflar silahları alma konusunda daha rahat olmaktadırlar. Ayrıca rehine senaryosunda rehineye zarar veren Terörist takımındaki oyuncular para cezası alırlar.

  • Rekabetçi Maçlar

Bu oyun modu oyunun bel kemiğini oluşturan moddur. Oyuncuların geneli rütbesini yükseltmek için rekabetçi maçlar oynarlar. Rekabetçi maçlarda sizin rütbenize denk kişilerle oyun oynamanız sağlanır. 5’er kişilik iki takım halinde oynanır. Bomba kurma ve rehine kurtarma senaryoları bulunur. Toplam 30 raunt sürecek bir oyun modudur ver 16 raunt kazanan oyunu kazanır. Oyun boyunca oyuncular oyundan çıkamazlar eğer çıkarlarsa ceza alırlar. Ayrıca takım arkadaşına zarar verilmesi özelliği açıktır, takım arkadaşına çok fazla zarar veren oyuncular oyundan atılır ve ceza alırlar. Oyunu kazanan oyuncuları rütbeleri yükseltilirken kaybedenlerin ise düşürülür.

  • Basit Eğlence (Klasik) Modu

Daha serbest bir oyun modudur. Rütbelere dikkat edilmez ve oyun kazanılma veya kaybedilmesinde rütbe yükseltimi ve düşürülmesi yapılmaz. En fazla 10’ar kişiden oluşacak takımlar halinde oynanır. 8 raunt kazanan takım oyunu kazanmış olur. Raunt sonlarında verilen paralar rekabetçi maçlara göre daha fazladır ve her raunt zırh ve kask otomatik yenilenir.

  • Ölüm Maçı Modu

Bu oyun modunda her oyuncu tektir. Ölünce hemen yeniden doğarsınız. Her öldürme başına 10-12 puan alır ve birinci olmaya çalışırsınız. İster rastgele silahlarla oynayabilir ister arzu ettiğiniz silahlarla oynayabilirsiniz. 10 dakika süren bu modda en çok düşman öldüren birinci olur.

  • Silah Yarışı Modu

Ölüm maçı gibi öldüğünüzde hemen yeniden canlandırılırsınız. İlk önce hafif makinalı tüfeklerden başlayarak düşman öldürdükçe diğer silahlara geçersiniz. Bütün silahları geçip en son altın bıçağa geldiğinizde ise altın bıçakla birisini öldürürseniz birinci olur ve oyunu kazanırsınız.

  • Yıkım Modu

Bomba kurma haritalarında oynanan bir moddur. Ölünce direkt olarak dirilmezsiniz, raundun bitmesini beklersiniz. Düşman öldürdükçe silahlarınız değişir. Birden fazla düşman oyuncusu öldürürseniz bomba ile ödüllendirilsiniz.

  • Uçan Gözcü Modu

Bu oyun modunda yerçekiminin kuvveti azaltılmıştır bu şekilde oyuncular daha yükseğe zıplayabilirler. Bu oyun modunda sadece hafif bir Sniper tüfeği olan SSG-08 kullanılabilir.

  • Yoldaş Modu

Rekabetçi bir oyun modudur. Ancak bu oyun modu daha küçük haritalarda ve 2 kişilik takımlarla oynanır. Oyunu kazananların rütbeleri yükseltilir kaybedenlerin ise düşürülür. 9 raunt kazanan takım oyunu kazanmış sayılır.

  • Tehlikeli Bölge Modu

Son hayatta kalanın kazandığı oyun modudur. Bir haritaya bırakılan oyuncular son ayakta kalan kişi olmaya çalışırlar. Herhangi bir rekabetçi modu olmadığı için rütbeye bir etki etmez.

Yorum yapın