Cüce Gezegen Sedna

Sedna’nin Keşfi

Sedna, 14 Kasım 2003’te Michael E. Brown (Caltech), Chad Trujillo (İkizler Gözlemevi) ve David Rabinowitz (Yale) tarafından ortak olarak keşfedildi. Brown ayrıca cüce gezegenler Eris, Haumea ve Makemake’nin ortak keşfedicisi oldu .

Ekip, nesne numaralandırılmadan önce “Sedna” ismini duyurdu, bu Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) için uygun protokol değildi, ancak itirazda bulunulmadı.

Sedna Gerçekten Cüce Mi?

Muhtemelen Sedna bir cüce gezegen, ancak biraz belirsizdir, çünkü çok uzakta ve ölçmek zor. Bir cüce gezegen olarak kalabilmek için, bir cisim yuvarlak bir şekil alacak kadar yerçekimine (kütle) sahip olmalıdır ve başka bir cisimden bir uydu olmayabilir. Sedna’nın planlanmış yörüngesi onun değil ayı gösterdiğinde, dünyanın şekli belirsizdir.

Sedna Hakkinda Neler Biliyoruz

Sedna çok uzak! 11 ila 13 milyar kilometre uzakta olduğu için yüzey özellikleri gizemli. Bilim adamları, Mars gibi çok kırmızı olduğunu da biliyorlar. Birkaç diğer uzak nesne bu ayırıcı rengi paylaşır, bu da benzer bir menşei paylaştıkları anlamına gelebilir.

Dünyanın aşırı uzak olan mesafesi gibi, Sedna’dan da Güneş’i görürseniz bir pimle lekelemek anlamına gelir. Bununla birlikte, bu ışığın parlaklığı, Dünya’dan izlenen dolunayın yaklaşık 100 kat daha parlak olacağı anlamına gelir. Bunu bir perspektif haline getirmek için Güneş’ten Güneş, Ay’tan yaklaşık 400.000 kat daha parlaktır.

Dünyanın büyüklüğü yaklaşık 1000 kilometredir ve bu da Pluto’nun (2250 km.) Çapının yaklaşık yarısı kadar veya Pluto’nun ayı Charon’ın yaklaşık aynı büyüklüğündedir. Başlangıçta, Sedna’nın çok daha büyük olduğuna inanılıyordu. Nesnenin büyüklüğü muhtemelen daha fazla bilinirken tekrar gözden geçirilecektir.

Sedna birçok buz gibi nesneleri ve birçok kuyruklu yıldızın teorik kaynağını içeren Oort Bulutu’nda bulunur .

Sedna’nın Güneş’in yörüngesinde uzaması uzun sürüyor – güneş sistemindeki bilinen herhangi bir nesneden daha uzun. 11000 yıllık döngüsü kısmen o kadar uzundur ki kısmen uzak olduğu için, aynı zamanda yörünge yuvarlaktan ziyade çok eliptik çünkü. Genellikle dikdörtgen yörünge başka bir cisimle yakın bir karşılaşma içindir.

Bir nesne ya Sedna’ya çarpmışsa ya da yörüngesini etkileyecek kadar yakın çekilmişse, artık orada değil. Böyle bir karşılaşma için muhtemel adaylar arasında tek geçişten geçen bir yıldız, Kuiper kuşağının ötesinde görünmeyen bir gezegen veya oluştuğunda yıldız kümesinde Güneş’le birlikte olan bir genç yıldız bulunur.

Sedna’da bir yılın bir başka nedeni o kadar uzun süredir ki vücut, Dünya’nın hareket ettiği kadar yaklaşık% 4 kadar Güneş’in etrafında nispeten yavaş hareket ediyor.

Mevcut yörünge eksantrik iken, gökbilimciler Sedna’nın muhtemelen bir noktada bozulan yakın dairesel bir yörünge ile oluştuğuna inanıyorlar.

Yuvarlak yörünge, parçacıkların bir araya toplanması ya da yuvarlak bir dünya oluşturmak için birleşmesi için gerekli olurdu.

Sedna’nın uydusu bilinmiyor. Bu, Güneş’in kendi uydusu olmayan yörüngedeki en büyük trans-Neptüncu nesne olmasını sağlıyor.

Yorum yapın