Cushing Sendromu Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Cushing sendromu vücutta bulunan kortizol hormonunun normal değerinin üstünde bir düzeyde olduğu zamanlarda ortaya çıkan işaretlerin tamamına cushing sendromu denir. İlk kez 1932 yılında Harvey Williams Cushing tarafından hastalığın teşhisi yapıldığı için hastalık cushing sendromu ya da cushing hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemiz’de Sezen AKSU hastalığı olarak bilinen Cushing Sendromu böbrek üstü bezlerinin ürettiği kortizolun hipofizdeki ACTH hormonunun yükselmesinden dolayı oluşmaktadır. Hastalığın diğer bir sebebi ise böbrek üstü bezlerinde hastalık sonucu kortizolün fazla üretilmesidir. Cushing sendromu kemik erimesi, hipertansiyon, kısırlık gibi ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Hastalık tedavi edilmediği durumlarda hastanın ölmesine neden olabilmektedir.

Vücuttaki genel hiper kortizolizm durumu ise Cushing sendromu olarak adlandırılmaktadır. Ve Cushing sendromuna neden olan faktörlerin başında %70 oranında Cushing hastalığı gelmektedir. Tüm dünya’da her yıl Harvey Williams Cushing’in doğum günü olan 8 Nisan’da “Dünya Cushing Hastalığı Farkındalık Günü” olarak kabul edilmektedir.

Hastalık her bir milyon kişiden 1 ve ya 2’sinde görülmektedir. Ve kadınlarda erkeklere göre daha çok rastlanmaktadır. Konunun uzmanları Cushing hastalığının belirtilerinin olduğu durumlarda bir endokrinoloji uzmanına görünmenin şart olduğunu belirtiyorlar. Bunun nedeninin ise hastalığın erken tanısının tedavi sürecini için çok önemli olmasından kaynaklanmaktadır.

Cushing Sendromunun Belirtileri

Vücutta ki kortizol hormonu metabolizmayı düzenleyen ve vücudun yaşadığı strese yanıt verip karşı koyabilmesini sağlayan çok önemli bir hormondur. Bu hastalığa yakalanan kişilerde hastalığa bağlı olarak ,

  • Kiloda aşırı ve kontrolsüz artış,
  • Obezite,
  • Hipertansiyon olarak adlandırılan kan basıncındaki artış,
  • Kan dokusu kaybından oluşan deride zayıflık,
  • Kadınlarda adet düzensizliği ve aşırı tüylenme,
  • Ay dede yüzü olarak ifade edilen yuvarlak bir yüz,
  • Karın ve sırt bölgesinde oluşan çizgiler,
  • Deri üzerinde ezik gibi kanama alanlarının oluşması,
  • Kolların , bacakların zayıflaması,
  • Bıkkınlık ve kas gücünde azalma gibi belirtiler görülmektedir.

Hastalığın ilerlemesi kan şekerinde yükselme ve diyabet hastalığı gibi etkenlerle birlikte kemik erimesi, baş ve karın ağrısı, damar sertliği ve boynun altında yağ kitlesi oluşmasına neden olmaktadır.

Cushing Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Yukarıda belirtileri yaşayan kişilerin bir endokrin uzmanına giderek yapılan tahlillerle hastalığın tanısı kolayca anlaşılabilmektedir. Hastalığın tanısını koymak için son yıllarda tükürük kortizonlu yöntemi öne çıkmaktadır. Yapılan tetkikte hipofizde ademonun tespit edilmesi halinde cerrahi işlemle alınması gerekmektedir. Bunun dışında ışınlama ve ilaç tedavisi de uygulanan diğer yöntemler arasındadır.

Yorum yapın