Dağ Tırmanış Yapacaklar Ayakkabı Nasıl Seçmelidir?

Eğer bir dağ tırmanış yapıyorsanız kendiniz için dağ sporuna uygun ayakkabı kullanmanız öneririm. Çünkü ayakkabılar basit gözüken ama hayat kurtaran ürünlerdir. Dağ tırmanış ayakkabısı neye göre seçebilmelidir. Bir tırmanış ayakkabısında ne gibi özellikler olması gerekmektedir. Tırmanış ayakkabı özellikler nedir? Tırmanış ayakkabı mevsime göre nasıl seçilmelidir.

Eğer ki yüksek tehlikeli sporlar yapıyorsanız buna uygun giyinmeniz gerektiğin unutmayın. Tehlikeli sporlar ekipman konusunda dikkat etmeniz gerekenler sporlar arasında yer almaktadır.

Bir Tırmanış Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli ve canınız yakmayacak bir tırmanış ayakkabısı %100 deri yada sentetik veya deri ve sentetik karşımı üretilir. Tırmanış ayakkabılar ayağınıza göre şekil alan rahat ayakkabılardır. Fakat bazen kullanılan malzemeler nedeniyle ayağınız göre şekil almaya bilir bu sorun yaratmayacaktır.

Deri veya Sentetik Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı sizin tercihiniz Deri veya sentetik seçmemek tamamen sizin elinizde. Deri ayakkabılar koku yapmayı oldukça az olan ayakkabılar arasına girer ayağınız nefes almasın sağlar bunda dolayı avantajlı ayakkabılar arasında yer alır. Sentetik ayakkabıları kullananlarda ayak tabanlarında su toplama gibi olaylar gözükmektedir. Bununla birlikte kötü kokular sebep olduğu ifade edilmektedir.

Tırmanış Ayakkabısı Alırken Neler Dikkat Edilmelidir?

Tırmanış ayakkabısı alırken ayağınız uygun olmasın dikkat edin gidip 3 4 numara büyük almayın ayağınıza uyan en rahat ayakkabıyı tercih edin. Yapacağınız tırmanışa göre ayakkabıya bakın ve satın alın uzun mesafe yada kısa mesafe olarak kendinize belirleyen ona göre ayakkabı almaya öze gösterin.

Bağcıklı veya Cırtlı Ayakkabı Tercihi

İlk başta size bağcıklı ayakkabı fikir güzel gelebilir. Fakat bağcıklı ayakkabılar giy çıkar olayı oldukça zor veya düzensiz bir şekilde bağcıklar bağlamanız halinde parmak uçlarınız yara yapacaktır. Bundan dolayı cırtlı ayakkabı seçmeniz tavsiye ederiz.

Taban Tercihi

3 noktadan destekli taban ayakkabılar seçmenizde fayda var. Taban seçerken yumuşak esnek ve kalın tabanlı olmasın özen göstermeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın