Darwin Aslında Ne Demek İstedi?

Evrim teorisi denildiği vakit bir çok kişi; insanların maymundan geldiğini öne sürüyor ve bu kuramın absürt olduğunu düşünerek üstünü karalıyordu. Bilim için son derece önem sarf eden bu kuram ve bir çok gelişmiş türün izahında tesirli olan bu yöntem sizce neden bir çok insan tarafından küçümseniyor?

Charles Darwin bir hayli bilim insanı tarafından saygı gören evrim teorisini oluştururken bütün dünyayı inceleme olanağı bulmuştu. Bir hayli kişi bu açıklamaya inançsız bir insanın zihni olarak baksa da bir bilim insanı olan Darwin küçükken çok dindar bir ailede yetiştiği için din konusunda tüm açıklamalardan da haberi vardı. Bu teori ile anlatmak istediği bir yaradan tanımlaması değil, bir tabiat algısıydı.

Darwin; insanlar maymundan gelir demedi… Darwin insan ırkını oluşturan atalarının bir primat sınıfına ait olduğunu belirtti. İncelemeler 6 değişik primat kolu içerisinde yalnızca insan ırkının mükemmel bir şekilde evrildiğini ortaya koydu… Darwin de bu süreci izah etmek için maymun kadar yeteneklere sahip olan insan ırkının vakit içinde ne kadar mükemmel bir hale geldiğini anlatabilmek yerine bir tanımlamada bulundu.

Teorem din etrafları tarafından reaksiyon gördüğü için “Peh! maymun muyuz biz? O zaman neden diğer maymunlar insan olmuyor!” gibi açıklar ile karalanmaya çalışsa da aslında dünya üzerinde yaşanan biyolojik evrimi en güzel şekilde izah eden teoremlerden biriydi.

Charles Darwin; evrim kuramında bir de şu mantığa yer verir; kullanılan şey gelişir, kullanılmayan şey vakit içinde yok olur… İnsanlarda bir zamanlar kuyruğu olduğu ancak ihtiyacımız olmadığı için sonradan bunun yok olduğu, ayak şeklimizin ve el şeklimizin alet kullanma, kaçma gibi şeyler neticesinde değiştiğini, beyin yapımızın yediğimiz yemekler ve el ayak kullanma mahareti ile beraber geliştiğini bilim insanları net bir şekilde söylemiştir. İnsanlar hayatta kalmak için beyinlerini kullanmaya başladıklarında beyinleri hızlı bir şekilde evrimleştiği için muhteşem bir primat türü haline gelmeyi muvaffak olmuşlardır.

Yorum yapın