Davalar Amazon, Apple Ve Daha Fazlasının Lisanssız Müzik Akışı Yaptığını İddia Ediyor

Davalar Amazon, Apple ve daha fazlasının lisanssız müzik akışı yaptığını iddia ediyor

Bir bara, otele veya mağazaya girdiğinizde muhtemelen müzik duyarsınız. Aynı şey bir TV kanalını veya radyo istasyonunu ayarladığınızda da geçerlidir. Bu işletmelerin sanatçılara müziklerini kullandıkları için telif ücreti ödemesi gerekiyor. Profesyonel Müzik Hakları (PMR) gibi tahsilat firmaları bu şeyleri izlemekle görevlidir. Ve ellerinde çok daha fazla çalışma yaptılar, şimdi kütüphanelerine ekledikleri şarkıları uygun şekilde lisanslaması gereken akış hizmetlerini takip etmeleri gerekiyor. Geçen yıl Spotify’a dava açan PMR, en büyük 10 hizmetin şirketin temsil ettiği sanatçılardan lisanssız müzik yayını yaptığını ve her birine karşı dava açtığını iddia ediyor.

Sanıklar arasında Amazon, Apple, Deezer var. , Google, iHeartradio, Pandora, Rhapsody, 7digital, SoundCloud ve YouTube, bu yüzden bu PMR açısından geniş kapsamlı bir çaba.

Bununla birlikte, bu çabaların hiçbir etkisi olmadı ya da çok az etkisi oldu – hizmetler, telif ücreti ödemeden parçaları yayınlamaya devam etti.

PMR, eylemlerine “Telif Hakkı Yasası’nı açıkça göz ardı etme” diyor. Şirket, “eylemde yer alan telif haklarıyla ilgili her bir kasıtlı ihlal eylemi için maksimum 150.000 ABD Doları” aramaktadır. Şirketin, belirli bir hizmette mevcut olan lisanssız pist başına 150.000 dolar araması veya bu kanallardan birinin her yayınlanıp yayınlanmadığı belirsizdir. PMR, Wiz Khalifa, Gucci Mane ve Fall Out Boy da dahil olmak üzere hem gelişmekte olan hem de grafikteki sanatçıları temsil ediyor, bu nedenle şirket sanıklara her iki şekilde de büyük miktarlarda para için dava açıyor olabilir.

PMR gibi telif toplama şirketleri işlerini onlar için kestirin – müzik endüstrisindeki büyük değişiklikler, keşfedilmemiş sularda gezinmelerini sağlar. Ve bu değişimlerin birçoğu müzisyenler için yararlı olsa da – neredeyse herkes müziklerini DistroKid gibi şirketler sayesinde büyük eylemlerle birlikte yayınlayabilir – Apple ve Spotify gibi büyük şirketlerin avantaj elde etmesi için yeni fırsatlar da var. PMR gibi şirketlerin teknoloji devlerinin yasal savunmasına karşı bir şansı olup olmadığı hala görülüyor.

Yorum yapın