Death Stranding İncelemesi

Popüler oyun yönetmeni Hideo Kojima, eğlenceli bir oyun olan “Death Stranding” için ilk kez çalışmaya başladığında oldukça dikkat çekmişti. Oyuncular arasında Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Lindsay Wagner ve Lea Seydoux gibi isimlerin olması heyecan seviyesini ikiye katına çıkardı doğal olarak.

Oyunun Hikâyesi

Death Stranding, Sam Porter Bridges’in karakterinin kaderine karar vermesini umuyor ve bu tamamen değişmiş bir dünyanın yeniden şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Türkçe altyazılar ve ara yüz seçenekleri sayesinde oyun kolayca başlatılabilir. Oyun dünyası çok karmaşık olduğu için hikâyenin derinliğini kaybetmek çok kolaydır.

Serüvenimiz, Sam karakteri olarak kuryelik yapmak ve Amerika’yı yeniden yaşanılır bir hale getirmek için çabalamaktan ibaret şeklinde özetlenebilir. Dışarıdan, oyunda kargoculuk yapmak basit görünüyor, ancak çevrenizde hala birçok zorluk var. Bu zorluklar hava koşulları, zaman, KV ve Yükleyicilerdir. Rüzgâra göre kargoya dikkat edilmelidir. Düşen kargo hasara neden olur ve haliyle daha az beğeni toplamış olursunuz. Bunun yanında oyunda XP denilen deneyim puanı mantığı ile birlikte beğeni toplamak da söz konusudur.

Oyunun Oynanışı Nasıldır?

Oyun multiplayer sisteminin altyapısını tamamen kullanıyor ancak hiçbir oyuncunun yanında oynayamazsınız. Onlarda sizin gibi kargocu karakterindedir. Köprülerle, dağlardaki merdivenlerle ve kayıp eşyalarla karşılaşacaksınız ve bunlar kesinlikle sizin yapmadığınız şeylerdir. Çünkü oyun çok oyunculu oyunlara dayanıyor. Diğer oyuncuların yapısını kullanabilirsiniz ve onlar da size ait bir şekilde.

Tabii ki, kıyamet sonrası dönemde tek düşmanımız doğanın kendisi olmayacak. Kuvvetli rüzgar, ağır yükümüz, hatta kargoya zarar verebilen yükçüler ve KV’ler. Gerçek adı BT olan ve oyunda KV olarak çevrilen bu yaratıklar, yaşamın düşmanı diye biliniyorlar. KV’leri çıplak gözle görmek olanaksız, en azından belli başlı formlarını.

Oyun birçok ayrıntı içeriyor ve Amerikan bağlantısını tekrar bir araya getirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bir yandan, çok sayıda siparişi kontrol etmek ve teslim etmek gerekirken, diğer yandan, ayakkabılardan BB’ye kadar tüm konuları dikkate almak gerekiyor. Benzer şekilde, Sam’e yapılan her emir birbirinden farklı olabilir. Bazıları suya dokunmamalı, bazıları 30 dakika içinde yüzeye ulaşmalı şeklinde. Tabii ki, bir yandan oyun aksiyon türünde yayınlansa bile, o atmosfere sahip değil. Bu daha sakin bir macera biçimi denilebilir.

Yorum yapın