Denizaltını Kim İcat Etti?

Bilim ve teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi ile birlikte akla gelebilecek her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da birçok icat buluşlar yapılmıştır. İnsanlığın yaptığı en önemli icatlardan birisi de denizaltı olmaktadır. Denizaltı; deniz içinde yük taşıma, yolcu taşıma ya da savaş anında savunma aracı olarak kullanma amacı ile yapılan ulaşım araçları olmaktadır.

Denizaltı, icat edildikten sonra en çok ülkelerin savaş zamanlarında kendilerini denizlerde savunmak amacı ile kullanılmak üzere üretilen bir savaş aracı olarak kullanılmıştır. Devasa bir icat olan denizaltıları, üretimde kullanılan makinelerin özellikleri gereği denizin üstünde ya da denizin en derin köşelerinde mesafe kat edebilmektedir.

Denizaltını İcat Eden Mucit Kim?

Denizaltının icadı yaklaşık olarak 1600’lü yıllara denk gelmektedir. Hollandalı bir bilim adamı olan Cornelius Van Drebbel isimli bilim adamı 1600’lü yıllarda denizaltını uzun ve yorucu çalışmaları sonucunda icat etmiştir. Drebbel, denizaltını ilk icat ettiğinizde ve denemek istediğinde icadı olan denizaltını İngiltere’nin Tames nehrinde çalıştırmıştır ve bu deneme sırasında denizaltının nehrin neredeyse 5 metre derinliğine indiğini gördüğünde başarılı olduğunu da anlamıştır.

1600’lü yıllarda icat edilen denizaltı, 1776 senesinde ilk kez savaş amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Ahşaptan üretilen bu denizaltı kullanıldığı ilk savaşta 1777 yılında başarı gösterememiştir ancak birkaç yıl içerisinde denizaltıda yapılan geliştirmeler sonucunda savaşlarda denizaltı aracı sayesinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

1900’lü yıllarda ise ilk modern ve geniş kapsamlı denizaltını J.P Holland isimli mucit icat etmiştir.

İlk icat edilen denizaltına göre J.P Holland geliştirdiği denizaltı aracına derinlik ayarlaması yapabilen dümen, hava olmadan çalışan güç kaynakları ve silindir gövde gibi birçok özellikler kazandırmıştır.

Denizaltının Kullanıldığı İlk Savaş Hangisidir?

1600’lü yıllarda eski model olarak icat edilen denizaltı 1900’lü yıllarda da modern özellikleri ile geliştirilirken bir süre sonra savaşlarda kullanılan önemli bir deniz savaş aracı haline gelmiştir. 1. Dünya savaşının dünya genelinde oldukça büyük bir savaş olması, savaşa katılan ülkelerin gemi ve tank gibi savaş araçlarına karşılık görünmeden denizin altından saldırı yapabilecekleri denizaltılar ile üstünlük sağlayabilecek olmaları aynı zamanda denizaltının kullanıldığı ilk savaşın da 1. Dünya savaşı olduğunu öne sürmektedir.

Yorum yapın