Denizdeki En Hızlı Köpekbalığı Mako!

Shortfin mako köpekbalığı 20 mph’lık sürekli bir hızda sürülmüş ancak kısa süreler boyunca bu hıza iki katına veya üç katına çıkabiliyor.

Shortfin makoslar güvenilir bir şekilde 46 mil hızlandırabilir ve bazı kişiler bile 60 mil hızına ulaşabilir. Torpido şeklinde vücutları, suyun öyle hızlı bir hızda dalgalabilmelerini sağlar. Mako köpekbalıklarının ayrıca, cildin üzerinde su akışını kontrol etmesini ve sürüklenmeyi en aza indirmelerini sağlayan vücutlarını örten küçük, esnek bedenler var. Ve kısa fin makoslar sadece hızlı değil; onlar da bölünmüş saniye içinde yön değiştirebilirler. Onların çarpıcı hızı ve manevra kabiliyeti, onları ölümcül yırtıcılar yapar.

Mako Köpekbalıkları Tehlikeli Mi?

Mako da dahil olmak üzere, herhangi bir büyük köpekbalığı, karşılaşıldığında tehlikeli olabilir. Mako köpekbalıklarının uzun ve keskin dişleri vardır ve hızları sayesinde potansiyel avları hızla geçebilirler. Bununla birlikte, mako köpekbalığı çoğu köpekbalığı saldırısının gerçekleştiği sığ kıyı sularında yüzmez. Derin deniz balıkçısı ve SCUBA dalgıçları yüzücüler ve sörfçülerden daha sıklıkla kısa fin mako köpek balıklarıyla karşılaşırlar. Sadece sekiz mako köpekbalığı saldırısı belgelenmiştir ve hiçbiri ölümcül değildi.

Mako Köpekbalıkları Neye Benziyor?

Mako köpekbalığı ortalama 10 fit uzunluğunda ve 300 kilo ağırlığındaysa da en büyük bireyler 1.000 kilo ağırlığa sahip olabilirler. Makosun alt tarafında metalik gümüş, üstte derin, parlak mavi var. Tahmin edebileceğiniz gibi, kısa fin makolar ile longfin makos arasındaki temel fark, yüzgeçlerinin uzunluğudur.

Longfin mako köpekbalıklarının geniş ipuçları ile daha uzun pektoral kanatları vardır.

Mako köpekbalıkları, su direncini en aza indirgeyen ve hidrodinamik yapan konik burunlar ve silindirik gövdeleri işaret etti. Kuyruk yüzgeci, hilal şeklindeki bir ay gibi yücedir. Kuyruk yüzgecinin hemen öncesinde, kaudal omurga denilen sağlam bir sırt yüzme sırasında yüzgeç kararlılığını arttırır. Mako köpekbalıklarının büyük, siyah gözleri ve her iki tarafında beş uzun solungaç yarısı vardır. Onların uzun dişleri genellikle ağızlarından çıkıntı yapar.

Mako Köpekbalıkları Nasıl Sınıflandırılır?

Mako köpek balıkları, uskumru veya beyaz köpekbalığı ailesine aittir. Uskumru köpekbalığı, sivri sivri uçlar ve uzun solungaçlı yarıklar ile büyüktür ve hızları ile bilinirler. Uskumru köpekbalığı ailesi yalnızca porbeagles ( Lamna nasus ), somon köpekbalığı ( Lamna ditropis ), shortfin makos ( Isurus oxyrinchus ), longfin makos ( Isurus paucus ) ve büyük beyaz köpekbalığı ( Carcharodon carcharias ) olmak üzere beş canlı türü barındırıyor .

Mako köpek balıkları aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

Krallık – Hayvan (hayvanlar) Fil – Kordata ( dorsal sinir kablosu olan organizmalar) Sınıf – Kondrichit ( kıkırdaklı balık ) Sipariş – Lamniformes (uskumru köpekbalığı) Aile – Lamnidae (uskumru köpekbalığı) Cins – Isurus Türleri – Isurus spp.

Mako Köpekbalığı Yaşam Döngüsü

Uzunfin mako köpekbalığı üreme hakkında çok şey bilinmiyor.

Shortfin mako köpekbalıkları yavaş yavaş büyür, cinsel olgunluğa erişmek için yıllar alır. Erkekler 8 yıl veya daha fazla üreme çağına, kadınlar ise en az 18 yıl sürmektedir. Kısa büyüme mako köpekbalıklarının yavaş büyüme oranlarına ek olarak 3 yıllık üreme döngüsü vardır. Bu uzun ömür devri mako köpekbalığı nüfusunu aşırı avlanma gibi uygulamalara son derece açık hale getirir.

Mako köpekbalığı eşi, bu yüzden döllenme dahili olarak gerçekleşir. Gelişimi rahim ağzında gelişen ancak plasentadan ziyade bir yumurta sarısından beslenen bir hastalıktır. Daha iyi gelişen gençlerin, az gelişmiş kardeşlerini rahim ağzında yutar, yumurta bırakması olarak bilinen bir uygulama olduğu bilinir. Gebelik 18 aya kadar sürer, bu sırada annesi bir parça canlı yavrusu doğurur. Mako köpekbalığı, ortalama 8 ila 10 köpek yavrusu buluyor ancak bazen 18 yaşlarında hayatta kalabiliyor.

Doğum yaptıktan sonra, kadın mako bir daha 18 ay boyunca çiftleşmeyecektir.

Mako Köpekbalıkları Nerede Yaşıyor?

Shortfin ve longfin mako köpekbalığı aralıklarında ve yaşam alanlarında biraz farklıdır. Shortfin mako köpekbalıkları pelajik balık olarak kabul edilir , yani su sütunlarında yaşarlar, ancak kıyı sularından ve okyanus tabanından kaçınmaya eğilimlidirler. Longfin mako köpekbalıkları epipelajiktir ; bu da, su sütununun, ışığın geçebileceği üst kısmında yaşadığı anlamına gelir. Mako köpekbalıkları tropik ve ılık ılık sularda bulunur, ancak genellikle daha soğuk su kütlelerinde bulunmazlar.

Mako köpekbalığı göçmen balıktır. Köpekbalığı etiketleme çalışmaları mako köpekbalıklarını 2.000 mil ve daha fazla mesafeye taşımaktadır. Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarında, enlemlerde Brezilya’nın güneyinde ve kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri kadar uzakta bulunurlar.

Mako Köpekbalıkları Ne Yiyor?

Shortfin mako köpekbalıkları, başta kemikli balıkların yanı sıra diğer köpek balıkları ve kafka ağızlarından (kalamar, ahtapot ve mürekkepbalığı) beslenir. Büyük mako köpekbalıkları bazen yunuslar veya deniz kaplumbağaları gibi daha büyük avları tüketirler. Uzun lifli mako köpekbalığının beslenme alışkanlıkları hakkında fazla bilgi yoktur, ancak diyetleri muhtemelen kısa fin makolarınkine benzemektedir.

Yorum yapın