Ders Çalışamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ders çalışamıyorum diyorsanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, gelin şimdi hep birlikte ders çalışma tekniklerine değinelim. İster ilköğretimde ister üniversite çağında isterse doktora derecesinde yani hangi aşamada olursa olsun ders çalışmak bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu eğlenceli hale getirmek ve bunun neticesinde etkin bir ders çalışma yapabilmek, kişinin kendisinden geçmektedir.

Etkili Ders Çalışma – Ders Çalışamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ders çalışma teknikleri nelerdir bir bakalım. Öncelikle gerçekten isteyerek çalışmak çok önemlidir. Gönülsüzce yapılan hiçbir işten kişiye yarar gelmez aksine zaman kaybı yaratır.

Ders programı hazırlamak: Öncelikle rehber öğretmen ya da kendimizin hazırlayacağı bir haftalık ders çalışma programı en başta hazırlanması gereken şeylerdendir. Bu programı iyi bir şekilde hazırlamak için ders çalışma süresi, mola süresi ve sosyal aktivite süreleri çok dengeli ayarlanmalıdır.

Çalışılacak dersleri seçin: Öğrencinin ders programında bir kolay bir zor ders şeklinde dengeyi oluşturması üst üste kolay ve zor dersleri koymaması derse olan ilgisini diri tutar.

Ders çalışma süresi: Ortalama bir ders çalışma süresi maksimum 40 dakikayı geçmemelidir. Bu sürenin aşılması durumunda kişi, derse karşı ilgisi tamamen azaltacaktır. Mola süresi de 10 ya da 15 dakika olarak belirlenebilir.

Sosyal aktiviteler dediğimizde ise çok farklı, herkese göre değişen aktiviteler olabilir. Bir hobi veya gezi sosyal aktivite olarak gerçekleştirilebilir. Sosyal aktivitelerde mümkün olduğunca topluma karışma, sosyal olma, ev dışında olmak, televizyon karşısında zaman öldürmemek gerekir. Televizyon bir öğrenci için en büyük zaman kayıplarından biridir. Saatlerce izlenen televizyon bağımlılığa yol açmaktadır. Elbette tamamen izlememek mümkün değildir ama günde 1 saat haftada 5 saat gibi en aza indirgeyerek bu bağımlılıktan kurtulmak gerekir.

Çalışmaya Odaklanma: Etkin bir ders çalışma yapabilmek için odaklanmak şarttır. Odaklanma bir çoğumuz için büyük bir sorundur. İnsanın en ufak bir seste dahi dikkati dağılabilmektedir. Her şeyi 40 dakika boyunca rafa kaldırarak yaptığınız işe kendinizi vermeniz gerekir.

Ilköğretim Öğrencileri İçin Ders Çalışma

İlköğretim çağındaki çocuklar için ailenin ders çalışmaya olan bakışı önemlidir. Aile bireylerinin çocuğunun dersine yardımcı olması, kitap okumaları gibi davranışlar çocuğun ders çalışma şevkini arttırır. Ailenin ilgisizliği de çocuğu tembelliğe itebilir. Sonuç olarak hangi yaşta ve hangi öğrenim durumunda olursanız olun, çalıştığınız dersten verim alabilmek sizin elinizdedir.

Kolay Ezber Yapabilmenin Sırrı

Arkadaşlar başlık biraz uçuk durabilir, ancak yıllardır uyguladığım ve oldukça iyi sonuç aldığım bir yöntemi sizlere sunacağım. Belki bu yöntemi uygulayanınız vardır ve bu yöntemin psikolojik olarak çalışmaları yapılmıştır. İşin bu tarafını araştırmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Aşağıda ele aldığım yöntem kolay ezber yapabilme de bana büyük katkı sağlamaktadır. Belki sizlere de faydası bulunur.

Diyelim ezberlemem gereken bir konuya ait maddeler bulunuyor. Ancak maddeleri ezberleyeyim dediğimde, üstü üste okumaya geçtiğimde ve kafamın içinde tekrara düştüğümde, tamamen konudan kopup dalıp gidiyorum.

Olayı böyle yapmak yerine, bulunduğum odadaki eşyaları da, çalışmama katarak farklı bir yol izliyorum. Ezberlemem gereken maddeleri tek tek odadaki tüm eşyalara isim olarak takıyorum. Misal yastığın birine maddenin birini, lambaya farklı bir maddeyi isim ediyorum. Bir kaç sesli tekrarlamada eşyanın ismi benim için, vermiş olduğum maddelerden biri oluyor. Örneğin yastığın adı ” İstanbul’un fethi 1453 “ oluyor. Sınava gireceğim zaman, maddeleri yazmam gerekiyorsa, eşyaları aklıma getirerek tek tek onlara verdiğim isimlerini yazıyorum.

Bu yöntemin en güzel yanlarından biride, kolay kolay ezberlediğiniz şeyleri unutamamanızdır. Ezber bilindiği üzere kolaylıkla unutulacak bir konudur. Ancak bu yöntem ile, maddelendirdiğiniz eşyaları gördüğünüzde veya aklınıza geldiğinde kolaylıkla geri çağrışım yapıldığından, ezberlenen konuyu unutmak oldukça zor olmaktadır. Ezber sıkıntısı yaşayanlara, bu yöntemi uygulamalarını tavsiye ederim.

Yorum yapın