Detroit: Become Human İncelemesi

Oyunun konusu 2038’de geçiyor. Yıllar önce Kamski adlı genç bir girişimci harika bir icat yaptı. Geliştirdiği yazılım ve biyolojik bileşenler sayesinde insan hayatını temelden değiştirdi. Şirketi CyberLife, yalnızca son birkaç yıldır dünyanın en büyük şirketleri haline gelmesine rağmen, Android patlaması ABD’de başladı. Tüm iş yerleri, sokaklar, hatta evler Adnroid’lerle kaplanır. Neredeyse tüm işleri Android’ler yalnızca bakım ücretleri karşılığında yapmaktadır. Bu hızlı değişime uyum sağlayamayan ABD ekonomisi çöker ve işsizlik en yüksek rakamlara ulaşır. Yıllar geçtikçe, meslek grupları ortadan kayboldu ve yerlerini dijital kölelere bıraktılar.

İşsizlik oranı arttıkça, halkın Android algısı nefrete dönüşür ve ABD hükümeti daha çok android yapmak için Rusya ile Kuzey Kutbu’nda karşı karşıya gelir. Bir taraftan dünya 21 yüzyılın ortalarında Küresel Isınmadan iyice etkilenmiş durumdadır. ABD kıyı şeridi süratle yok olmuş, eskiden değerli evlerin bulunduğu Los Angeles gibi eyaletler boşalmıştır. İnsanlar iç bölgelere geldikçe nüfus yoğunluğu artar ve sorunlar belirir. Bu Detroit’in en büyük başarısıdır. Gerçekten inanabileceğiniz bir oyun dünyası yaratıyor. Öte yandan, geleceğin karamsar bir tahminini yapıyor. İyi haber şu ki, doğrudan oyunda size bunu söylemiyor.

Oyunun Karakterleri

Connor, CyberLife tarafından özel amaçlar için üretilen üç ana oynanabilir karakterden biridir. Connor, aykırıları yakalamak için Detroit Polis Departmanı ile çalıştı ve bunun için savaştı. Benzersiz sensörü ile Connor, ortamı tarayabilir ve olay akışını geri yüklemek için oluşturduğu simülasyonu kullanabilir, böylece yoldan çıkan androidleri kolayca kovalayabilir.

Esasında birçoğumuz Kara’yı biliyoruz. 2012 yılında Quantic Dream bizlere şahane bir teknoloji demo sunmuştu. Bu demo daha çok Detroit: Become Human’ın habercisi gibiydi. Model 2032 yılında üretildi ve ev işlerini idare etmek ve ebeveynlerin çocuklarına bakmak için tasarlandı. AX400 dünyada çok popüler bir model, 300 farklı dil konuşabiliyor ve aynı anda 9000’den fazla yemek pişirebiliyor. Pperatör Kara ile ilgili bazı ilginç şeyler fark eder. Kara duygusal zekâ belirtileri gösterir. Onu parçalamak üzereyken, merhametle eder ve bu konuda dikkatli olmasını söyler.

Farklı Bir Oyun Karakteri

Markus diğer iki karakterimizden tamamen farklı bir Android. Connor ile birlikte RK serisinden olmasına karşın, Elijah Kamski’nin kendisinin geliştirdiği çok özel bir prototip. Kansky’nin yakın arkadaşı Carl Manfred bir kazada yürüyüş becerisini kaybettiğinde, Markus’u ona hediye etti. Markus, Karl’ın motivasyonunu arttırdı ve hayata yeniden bağlanmasında yardımcı oldu. Bu nedenle, ikisi arasında büyük bir dostluk oluştu.

Yorum yapın