Dev Yeniden Yeşillendi

2003 senesinde Hulk filmi sinemalarda gösterime girerken filmin yönetmen koltuğunda “Sense and Sensibility”(1995) ve “Crouching Tiger, Hidden Dragon”(2000) filmlerinin Tayvan doğumlu yönetmeni Ang Lee vardı. Başrollerde ise Eric Bana ve Jennifer Connelly yeralıyordu. Filmin yapımcıları Universal Stüdyoları ve Marvel Stüdyolarıydı. Ortaya kusursuz bir film çıkmaması için hiçbir neden yoktu ve bana göre film gerçekten de başarılıydı. Ang Lee filmin temelini aksiyon üzerine değil, dram üzerine kurmayı başarmıştı.

Ancak filmin Hollywood standartlarında bir aksiyon filmi olmaması sebebiyle olumsuz eleştirilerin artmasına sebep oldu. Ang Lee daha sonra ses getiren iki filme daha imza attı. Önce “Brokeback Mountain”(2005) ile En İyi Yönetmen Oscar ödülünü kazandı ve daha sonra “Lust, Caution” ile yeniden tartışılan adam oldu (film çoğu ülkede 17 yaş sınırı veya ağır sansüre uğrayarak gösterime girdi). Yapımcılar için “Hulk” filmi seri haline gelebilecek altyapı ve ilgiyi yeterince oluşturmamıştı. 2008 senesinde yeşil dev yeni bir çevrim ile yeniden hayranlarının karşısına çıktı. Bu sefer filmin yapımcılığını Marvel Stüdyoları tek başına yaptı ve filmi seri haline getirebilmek adına 2003 senesinde anlatılan ana hikaye yeniden senaryolaştırıldı.

Filmin yönetmen koltuğuna 1973 doğumlu genç Fransız Louis Leterrier getirildi. Yönetmenin bu üçüncü filmi olacaktı (“Danny the Dog”/2005 ve “Transporter”/2005). Başrollerde ise Edward Norton ve Liv Tyler yeralıyordu. Film geçtiğimiz yazbaşında vizyona girdi. Bu sefer istenilen olmuştu ve film Hollywood klişelerini yerine getiriyordu. Ancak hasılat ve karlılık açısından ilk filmin çok az üzerine çıkabildi. İki film arasında en büyük farklılıklardan bir tanesi de Hulk’ın görünüşüydü. İlk filmde daha klasik çizgilere sahip bir Hulk karşımızdaydı. Yeni filmde ise son dönem çizgi romanlarında oluşan daha stilist görüntü modellenmişti. İlk filmi çok beğenen birisi olarak yeni filmi biraz önyargılı olarak seyrettiğimi itiraf etmek isterim. Tarafsız değerlendirecek olursam yeni filmin kalitesinin ortalamaların üzerinde olduğunu da belirtmeliyim. Sanırım Marvel Stüdyoları artık seriyi yeni baştan başlatmayı düşünmeyecektir.

2003-Hulk:
Bütçe: $137milyon
Amerika hasılatı: $132milyon
Dünya çapında hasılatı: $245milyon

2008-Incredible Hulk:
Bütçe: $150milyon
Amerika hasılatı: $135milyon
Dünya çapında hasılatı: $262milyon

Yorum yapın