Diş Ağrısına Çözüm Önerileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Diş ağrısı çoğu insanın karşılaşmak istemediği bir durumdur. Diş ağrısı gündelik yaşantımızda başımıza gelebilecek şeylerin başında yer almaktadır.

Dişler iyi bir bakıma muhtaçtır. Gün içinde sürekli yemek yiyoruz ve sürekli çeşitli içecekler içiyoruz dişlerimize iyi bakmadığımız zaman dişlerimizde biriken artıklar dişlerimizi zamanla rahatsız etmeye başlıyor. Diş insanlarda fazlaca öneme sahiptir. Dişlerimiz deki bu artılar ve mikroorganizmalar zamanla dişleri güçsüz bırakabilmekte ve ağrılara neden olabilmektedir.

Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dişler oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Dişlerimize iyi bakmak zorunda olduğumuz bariz bir şekilde ortadadır. İyi bir diş bakımı küçük yaşlardan başlayarak ömrümüzün sonuna kadar devam etmelidir. İyi bir diş bakımı ilk olarak yediğimiz gıdalara dikkat etmemizle başlamaktadır.

Gün içinde sürekli şekerli gıdalar tüketen bireylerde dişler daha çabuk bir şekilde sorunla karşılaşmaktadır. Dişlerimizi günde en az iki defa fırçalamak dişlerimizi en azından minimum bir koruma sağlayacaktır. Dişlerimizi fırçalarken ağız yapımıza göre fırça seçmek ve iyi bir diş macunu kullanmak daha iyi olacaktır.

Bununla birlikte dişlerimizi en az 2 dakika fırçalamak gerekiyor flor dişlerimize daha kısa sürede ulaşamadığı için koruma sağlaması için en az 2 dakika fırçalamak gerekiyor. Fırçalama süresi en fazla yaptığımız hataların başında gelmektedir. Bununla beraber yemeklerden sonra gargara yapmak küçük de olsa bir koruma sağlayacaktır. Gerekli görülmesi durumunda ağız ipi veya temizleme suyu kullanılabilir.

Diş Ağrısı İçin Çözüm Önerileri

  • Doktorunuzun verdiği veya alerji gibi durumlara yol açmayacak bir ağrı kesici kullanmak diş ağrınızı hafifletebilir.
  • Ağız gargarası diş ağrınızı azaltmada yardımcı olacaktır.
  • Tuzlu su gargarası diş ağrısına fayda sağlayacak bir diğer yöntemdir.
  • Tuzlu su gargarası sadece diş ağrısına faydası olmakla beraber ağız içi dezenfektan etkisi oluşturur.
  • Sirkeli su ile gargara yapmak farklı çözümlerden biri olarak sayılabilir.
  • Diş fırçalamak suretiyle dişinizin içerisindeki kalıntılardan kurtulur. Bu şekilde dişleriniz daha rahata kavuşur
  • Ağrıyan dişinizin üzerine karanfil konması ağrınızı hafifletecektir.
  • Kolonyalı pamuk hazırlayarak dişinizin üzerine koymanız dişinizi uyuşturarak ağrısını kesebilir. Kolonya kullanımında dikkat etmek gerekir çünkü kolonya etil alkoldür ve kesinlikle yutulmaması gerekir.
  • Kolonya kullanımından daha ziyade karanfil yağı tercih edilmelidir. Sağlığa daha yararlı olduğu ispatlanmıştır. Kolonya ve alkolden uzak durmak daha iyidir.
  • Ağrıyan dişinizin tarafına buz tedavisi uygulamak o bölgedeki sinirleri uyuşturacağı için diş ağrınızı azaltabilir.

Yorum yapın