Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Normal bir gebelikte döllenmiş yumurta rahim içinde yer almaktadır. Dış gebelikte ise embriyo rahim dışında bir alana yerleşir. Bu durum oldukça riskli anne ve bebek ölümlerine neden olan bir durumdur.

Gebenin hayatını tehdit eden bir durumdur. Annelik heyecanı yaşarken sonu kötü durumlarla karşılaşılabilir. Müdahale edilmemesi durumunda sonuçları çok kötü olacaktır.

Rahim dışında tüplere yerleşen gebelik yerleştiği alana zarar vermeye ve yırtılmalara bağlı olarak kanama olmasına neden olmaktadır. Bunun nedeni ise embriyonun rahim dışında tüplere yerleşmesi ve embriyonun büyümeye başlaması ile tüplere sığmaması sonucu yırtılma olmasından kaynaklanmaktadır. Fark edilmemesi durumunda annenin iç kanama sonucu hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dış gebelik normal gebelikle aynı belirtileri gösterir. Bu nedenle birtakım tetkikler yapılmadan dış gebelik olduğu anlaşılamaz.

  • İlk belirtileri tipik hamilelik belirtileridir. Mide bulantıları, kusmalar aynı şekilde dış gebelikte de görülmektedir.
  • Gebelik testi yapıldığında testte hamile olduğunuz anlaşılır. Yani test pozitif çıkar. Ama sonraki aşamalarda daha henüz çok erken olmasına rağmen karın bölgesinde kasıntılar başlayabilir.
  • Ek olarak da kanama görülebilir. Bu durumlar gebeliğin normal olmadığını bir sorun olduğunu gösterir.
  • Bunların dışında çok keskin sancılar olmaktadır.
  • Mide ağrıları ve baş dönmeleri normal hamilelik sürecindeki belirtilerinden daha sık olmaktadır. En tehlikeli durumu kanamanın başlamasıdır.

Bu belirtilerin görülmesi durumunda derhal doktora gidilmelidir. Dış gebelik annenin hayatını riske atan bir durumdur. Acil müdahale edilmemesi durumunda anne iç kanama ve dış kanamadan gebeliğe bağlı olarak zehirlenmeden hayatını kaybedebilir. Bu belirtiler sadece dış gebelik belirtileri değil hamileliğinizde farklı sorunlar olabileceğinin de belirtisidir. Dış gebelik tespit edilmesi durumunda maalesef yapılacak tek işlem gebeliğin sonlandırılmasıdır.

Dış Gebelik Sonrası Hamile Kalınabilir Mi?

Dış gebelik yaşayan bir bireyin tekrar aynı sorunu yaşama oranı diğer gebelere oranla artmaktadır. Ama bu her dış gebelik yaşayan birinin mutlaka tekrar aynı sorunu yaşayacağı anlamına gelmemektedir.

Daha önce dış gebelik yaşadıysanız yeni gebelik sürecinizi ve planınızı mutlaka doktor kontrolü ile yapmanız gerekmektedir.

Yorum yapın