Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Dış gebelik, normalde döllenmiş olan yumurtanın, vajinanın içerisinde ilerleyemeden, farklı bir yerde oluşmaya başlamasıdır. Genellikle tüplerin olduğu yerde büyümeye başlarlar. Genel olarak bakıldığında, gebelik belirtilerinin aynen yaşandığı görülebilmektedir. Gebelikte; mide bulantısı, baş dönmesi ve karın içi ağrılar gibi belirtiler oluşmaktadır.

İlk aylarda dış gebelik olduğunu anlamak mümkündür değildir. Fakat ilerleyen aylarda, tüplerin gerilmesi sonucu yırtılma ve kanama sonucunda, anne ölümlerine neden olabilecek kadar riskli bir durumdur. Gebelik testlerinde sonuçlar pozitif çıkmaktadır. Bu da gebeliğin normalmiş gibi görünmesine neden olmaktadır. Dış gebelik olup olmadığına dikkat edilerek, gerekli testler yapılmalı ve ultrasondan bakılarak, sağlıklı gebelik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu uzmanlık isteyen bir konu olduğu için doğru teşhisin konulması büyük önem taşır.

Dış Gebelik Nedenleri ve Dış Gebelik Teşhisi Nasıl Konur?

Dış gebelik oluşumuna neden olabilecek çoğu şey olabilir. Tüplerdeki yapışkanlık artmışsa ve hareketi sınırlıyorsa, sperm geçişi de zor olacak ve kısırlığa neden olacaktır. Eğer kadının enfeksiyon geçmişi varsa, tüplerdeki yapışkanlık bundan dolayı oluşabilir.

Vajina kistleri veya apandisit gibi cerrahi girişimler sonucunda da yapışkanlık oluşabilmektedir. Kısaca sadece enfeksiyondan kaynaklanmamaktadır. Kimisinde doğuştan gelen şekil bozukluğu olabilmektedir. Bu yüzden, vajinada döllenen yumurta, rahim içerisine ilerleyemez.

Döllenmiş yumurtanın rahim içerisine ilerleyememesi sonucunda da dış gebelik sorunu ortaya çıkar. Genelde eski yıllardan beri kullanımı tartışılan, spiralle korunma yöntemi, hala tartışma konusu olarak devam etmektedir. Normalde spiralle hamile kalma riski yok denecek kadar düşüktür. Fakat spiralle gebe kalınıyorsa, dış gebelik riskini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Eğer dış gebelik riskinden şüpheleniliyorsa, ultrason veya vajinal ultrason ile incelenerek, rahim içerisinde gebelik görünmüyorsa, kolaylıkla, dış gebelik teşhisi konulur. Bu konuda mutlaka uzman bir hekimden destek almanızda fayda olacaktır. Ayrıca doktorunuzun önerdiği tavsiyelere ve tedavilere düzenli olarak uyulmalıdır. Spiral kullanımı için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sağlığınıza zarar verici bir etken var ise kesinlikle vazgeçilmelidir. Bunun için doktorunuzla diyalog halinde olmanız yararınıza olacaktır.

Yorum yapın