Disco Elysium İncelemesi

Disco Elysium oyununda kişiler kendilerini hafızalarını kaybetmiş buluyor. Oyun zaten ilginç bir şekilde başlıyor. Oyunda nasıl olduğunuzu ve nerede olduğunuzu kesinlikle bilmiyorsunuz. Bir adanın ortasında sadece iç çamaşırlarınız ile ilginç bir şekilde kendinizi yatarken buluyorsunuz. Burada karakteriniz alkolik bir polis oluyor ve oyunda ki görevinizde şehir otelinde açık alanda kendini bir adam asıyor. Sizin göreviniz ise bu olayı araştırmak oluyor. Yani oyunda bir anlamda dedektif oluyorsunuz. Oyunun hikâyesi oldukça çarpıcıdır. Siz oyunda kim olduğunuzu bile hatırlamıyorsunuz. Bir taraftan gizemli olan bu olayı çözmeye çalışırken diğer taraftan da geçmişinizi ve kendinizi hatırlamaya çalışıyorsunuz.

Disco Elysium Bizlere Nasıl Bir Hikâye Sunuyor?

Bu oyunda aslında berbat bir karakter oluyorsunuz. Gerçekten oldukça ilgi çekici bir oyunun içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Mesela oyunda psikolojik problemleri olan bir karakteri canlandırdığınız için karakter sürekli kendi kendine konuşuyor. Ayrıca otelde olduğunuz sürede o kadar saçmalıyorsunuz ki otel sahibi ile aranız bozuluyor, otel çalışanları sizden şikâyetçi hatta bir tanesi işi bırakıyor, otele borcunuz ve bununla da kalmıyor beş parasız bir şekilde polis rozetiniz ve silahınız kayıptır. Üstüne üstelik alkolik bir insansınız. Alkol alacak paranız yok. Gördüğünüz gibi son derece detaylandırılmış bir karakterdir.

Oyun hikâye odaklı olduğu için herkese o kadar ilgi çekici gelmeyebilir. Bunun temel nedeni ise oyunun hikâyenin İngilizce ağırlıklı olmasıdır. Ancak oyuna kendinizi kaptırdığınız zaman oyundan bir türlü çıkamıyorsunuz. Mesela karakteriniz sürekli olarak kendini ölen adam olarak görmektedir. Ayrıca sürekli kendini asan adamın peşinden gitmektedir. Bunlar sürekli rüya olarak yaşadığı için ölen adam sürekli karakteriniz ile konuşur. Karakterinize geçmişi anlatmaktadır. Neden bu durumda olduğunu, neler yaşadığını gibi.

Disco Elysium Oyunu Hakkında

Oyun oldukça dikkat çekici olma özelliğini taşıyor. Oynanış açısından fazla zor değil ve aynı zamanda da bilinmesi gereken şey oyun bir sistem oyunu değildir. Görsellik açısından puslu bir oyun olsa da puslu bir hava sunmaktadır. Oyunun ilgi çeken ve heyecan uyandıran hoş bir atmosferi vardır.

Yorum yapın