Dişim Tatlı Yiyince Neden Çok Ağrıyor?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bazen canınız çikolata, tatlı, şeker gibi tatlı şeyleri yemeyi o kadar çok istersin fakat yedikten sonra yediğinize de pişman olursunuz.

Tatlı Yedikten Sonra Diş Ağrısı Neden Olur?

Tatlı, çikolata yedikten sonra diş sızlaması ve ağrı neden olur aslında bu sorunun cevabı çok basit ağrıların ve sızlamaların nedeni dişlerin çürük olmasıdır tabi yaş ilerledikçe dişler eski gücünü kaybettiği içinde neden olabilir.

Bir de toplumumuzda diş fırçalama ve diş bakımı alışkanlığı çok az seviyede olduğu için erken yaşta dişler çürümeye başlar bakteriler dişlerin düşmanı olduğu için dişleri ve dili fırçalamak bakteri oluşumunu engeller daha sağlıklı dişlere sahip olunmasını sağlar.

Tatlı yiyecekler yendiğinde dişlerde ağrı ve sızı meydana geliyorsa tatlı yiyecekleri ya yemeyeceksiniz yada çok az tüketeceksiniz.

Kendimden örnek vereyim ben tatlı veya çikolata yediğimde dişlerim sızlamaya ve ağrımaya başlar bu yüzden çok az tüketirim eğer canım çok isterse tadımlık yerim ve üstüne su içerim ve suyla gargara yaparım ağrısı geçer.

Yorum yapın