Dişler Çocukların Gelecekteki Ruh Sağlığını Tahmin Edebilir, Çalışma Dedi

Arkeologlar yaşam tarzı, ölüm nedeni ve eski uygarlıklarla ilgili bilgileri ortaya çıkarmak için uzun zamandır dişler kullandılar. Bununla birlikte, Daily Mail tarafından bildirilen yeni bir çalışma, dişlerin bize gelecek hakkında da bilgi verebileceğini öne sürdü. Araştırmacılar, dişlerin çocuklarda şizofreni, bipolar bozukluk, anksiyete ve depresyon gibi akıl sağlığı bozukluklarına yatkınlığı öngörebildiğini bulmuşlardır.

Altı yaşındaki çocukların kaybedilen süt dişleri incelendi ve ince mineli çocukların dikkat eksikliği sorunları geliştirme riski altında olabileceği bulundu. Baş yazar, Massachusetts General Hospital’da bir psikiyatrist olan Dr.Erin Dunn, bunun gibi bir keşif arkeologlar için sıradan olabilirken, ruh sağlığı bozukluklarının taranması için tamamen yeni bir bakış açısının kapısını açması nedeniyle psikiyatride olağanüstü olduğunu söyledi. yükselişte olan.

Boyut ve diş kalitesindeki farklılıklar ruh sağlığının daha iyi yordayıcıları

Dr. Dunn, bunun daha önce hiç görmedikleri veya düşünmedikleri bir şey olduğunu söyledi. Ekibi antropologlar, halk sağlığı pratisyenleri ve arkeologlardan oluşuyordu ve çalışmalarını Washington’daki American Association for the Advancement of Science’da (AAAs) sundu.

Araştırmacılar, Kaliforniyalı 37 ebeveynden 6 yaşındaki çocuklarının düştüklerinde dişlerini bağışlamalarını istedi. Her diş, yüksek çözünürlüklü görüntüleme kullanılarak incelendi. Bu analiz daha sonra çocukların davranışlarını incelemek için tahmin edildi. Bir psikiyatrın genellikle arayacağı diğer biyobelirteçlerle karşılaştırıldığında, diş kalitesi ve boyut farklılıklarının ruh sağlığının daha iyi yordayıcıları olduğu bulundu.

Alanlardaki bilim adamlarının birlikte çalışması gerekiyor

Dr. Dunn, bir araştırmaya daha fazla boyut katacağı için, farklı alanlardaki bilim insanlarının birlikte çalışmasının önemli olduğunu paylaştı. Bilim adamlarının genellikle izole olma ve aynı alandan insanlarla çalışma eğiliminde olduklarını da sözlerine ekledi. Örneğin, psikiyatristler yalnızca psikiyatristlerle çalıştı ve psikologlar yalnızca psikologlarla çalıştı. İnsanlar genellikle bir araştırmada disiplinler arasında hareket etmekten veya diğer ilgili yönleri keşfetmekten kaçınırlar.

Dr. Dunn, bu çalışmanın daha fazla disiplinler arası bilime ihtiyaç olduğunun ve daha fazla çabanın, tamamen beklenmedik olabilecek olaylara farklı açılardan bakma fırsatı sağlayabileceğinin bir kanıtı olduğunu belirtti.

Ergenlerde ve gençlerde akıl hastalığının uyarıcı işaretleri

Bazen bir çocuğun veya gencin davranışının büyümenin normal bir parçası mı yoksa başka bir şey mi olduğunu söylemek gerçekten zor olabilir. Semptomlar haftalarca veya aylarca sürerse, bir sağlık uzmanına ziyaret gerektirir. Akıl hastalığının bazı uyarı işaretleri şunlardır:

  • Her zaman aşırı derecede endişeli ve endişeli hissetmek
  • Öfke nöbetleri atmak ve sinirlenmek
  • Sık sık baş ağrısı, karın ağrısı ve diğer açıklanamayan ağrılara sahip olmak
  • Sık görülen kabuslarla uyumakta güçlük çekmek
  • Düşük veya hiç enerji yok
  • Arkadaşlardan kaçınmak
  • Sigara içmek, içmek veya uyuşturucu kullanmak
  • Kendine zarar verme ve diğer riskli davranışlarda bulunma
  • Daha önce zevk almak için kullanılan şeylere ilgiyi kaybetmek
  • Okulda veya sporda başarılı olmakta güçlük çekmek

İyileşmeye giden yol

İyi bir akıl sağlığı, hem çocukların hem de gençlerin genel refahı için önemlidir, çünkü bunlar onların büyüme yıllarıdır ve çocuğun gelecekteki kişiliğini şekillendirirler. Zihinsel sağlık sorunları yaşayan birçok yetişkin için, semptomlar büyürken mevcuttu, ancak teşhis edilmemiş veya göz ardı edilmişti. Bu nedenle, bir ruh sağlığı bozukluğunun erken tespit edilmesi ve zamanında teşhis edilmesi önemlidir.

Yorum yapın