Dişleriniz Buna Çok Sevinecek; Doğal Yollarla Diş Bakımı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Küçük ipuçlarıyla evimizde dişlerimizi mutlu etmek mümkün. Nasıl mı? Yemediğiniz hiç bir şeyi dişlerinize de sürmeyin!

Hindistan Cevizi Yağı ve Diş İpi

Evet, diş ipi. Dişlerimize bakıyoruz peki aralarına? Ağız ve diş sağlığı konusunda en büyük düşmanımız bakteriler ve diş aralarında birikmemeleri olanaksız.

Diş aralarımızın temizliği sırasında diş ipimizi bir miktar Hindistan cevizi yağına batırdıktan sonra kullanmamız alacağımız sonucu ikiye katlayacaktır. Böylece beklemediğimiz yerlerden lekeler belirmeyecektir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı ile dişlerimizi ovabilir ve ağzımızı çalkalayabiliriz. Günlük kullanıma uygundur.

Zerdeçal

Renginden çekinip kullanmamazlık edilmemesi gereken bir ürün. Ağız ve diş sağlığınız için Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp diş macunu şeklinde kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Karbonat, tuz, limon

Aman dikkat! Birçok yazıda karşınıza çıkan bu üçlüyü dikkatli kullanmanızda fayda var. Aksi halde diş minenizi çizebilir ve limon ile aşındırmaya sebebiyet verebilirsiniz. Bu durumda dişleriniz lekelemeye çok daha açık hale gelecektir. İki hafta gibi uzun vadede, pamuk yardımıyla bir kaç dakika olmak kaydıyla dişler yumuşakça ovulduğu takdirde inatçı lekeleri sökmekte yardımcı olacaktır.

Muz kabuğu

Muz kabuğundan bir parça alarak hafta bir dişlerinizi ovmanız, muzun içerdiği antioksidanlar sayesinde diş üzerinde bakteri birikmesini engellemekle birlikte düzenli kullanımda sağlıklı beyazlık elde etmenize de yardımcı olacaktır.

Havuç

Lifli yapısının misvakı andırdığı söylenen havuç dişlerimize de dost olabileceğini düşündürüyor. Nitekim öyledir de. Bolca tüketmeniz ve küçük parçalar halinde dişlerinizi ovmanız önerilir.

Elma

Evet. Yaparken zevk alacağınız bir işlem çünkü elmayı direkt yemeniz dişleriniz için kısa sürede temizlik manasına gelir. Hem içerdiği asit hem de kabuklu sert dokusu diş yüzeyini temizlemekle kalmayıp diş aralarına ulaşır ve asidik yapısı bakterilere karşı savunma mekanizması oluşturur.

Bu ayrıntıları dikkat ederek dişlerinizin bakımına özen gösterebilirsiniz. Bunlar düzenli olarak uygulandığında dişleriniz daha güçlü ve beyaz olur. Hem de evde kolayca yapabilmeniz de büyük önem taşıyor. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeniz beslenmenize de büyük bir katkı sağlayacaktır.

Yorum yapın