Diyet Motivasyonunu Düşüren Etkenler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Diyete başlama sürecinin zorluğu kadar, diyete devam süreci de oldukça zorludur. Bu süreçte kişinin, diyet motivasyonu daima üst seviyelerde tutulmalıdır. Bu durum diyetin devamlılığının sağlanması için şarttır. Ancak doğru bilinen yanlış uygulamalarla, farkında olunmadan diyet motivasyonu düşürülmektedir. Diyet motivasyonunu düşüren etmenler;

  • Sık sık tartı başına çıkmak: İnsan metabolizmasının belirli bir çalışma prensibi vardır. Çok kısa sürelerde belirgin sonuçlar görmek pek mümkün değildir. Bu yüzden sürekli tartılmak ve sonucun değişmediğini görmek, diyet motivasyonu üzerinde ciddi derecede negatif etki etmektedir.
  • Sürekli diyet yaptığını düşünmek: Diyet sürecinde sürekli olarak diyet halinde olduğunu düşünmek, sindirim sistemi üzerinde baskılayıcı etki oluşturmaktadır. Bu da midenin daha kolay açlık hissetmesine ve açlık hissinin dayanılmaz gibi hissedilmesine sebep olur.
  • Çok kısa sürelerde çok ciddi kilolar verileceğini düşünmek: Zayıflama süreci vücudun metabolik hızı ile doğru orantılıdır. Sağlıklı olan haftalık süreçte 1-1,5 kg vermektir. Bunun üzerindeki miktarlar sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Önemli olan kısa sürede kilo vermek değil, sağlıklı olarak kilo vermektir.
  • Doğru diyet programını uygulamamak: Diyet programları bireylerin metabolik özelliklerine göre, vücut ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmalıdır. Kişinin kendi vücut yapısına uygun olmayan bir diyet programı uygulaması, istediği sonuçları alamamasına sebep olur. Bu durum da diyet motivasyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.
  • Öz güven eksikliği: Bilinçsizce uygulanmış ve sonuç alınamamış diyetler, kişilerin kendilerine inançlarının zedelenmesine sebep olmakta.

Bu etkenlerin ortadan kaldırılması, başarılı bir diyet ve zayıflama sürecini de beraberinde getirecektir.

Yorum yapın