Diyet Veya Spor Yapmadan Nasıl Kilo Verileceğini Bilmiyor Musunuz?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Günlük yaşantınızda etkisi olduğunun farkına varmadığınız o içecekler aslında şişmanlığa yol açan en önemli etkenlerden birisidir. Nasıl mı? Matematiksel açıdan bir hesap yaptığınız takdirde günlük içeceklerinden 400 kalori gibi komik bir rakam alan kişilerin ayda elde ettikleri 12.000 değerlik kalori miktarı neredeyse 2 kiloya tekamül ediyor. Peki, bu durumda ne yapılmalıdır? Diyet yapmadan kilo vermek mümkün mü? Elbette diyet yaparak kilo vermek hem daha sağlıklı hem de daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar. Ancak bunu yapamıyor ve o iradeye sahip olamıyorsanız.

1. Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalıdır?

Öncelikli olarak yapmanız gereken hayatınızda yer alan zararlı içecekleri bırakmaktan geçmelidir. Örneğin günde 2 bardak kola içen birisi ile günde 2 bardak soda içen kişinin kilo verirken nasıl kalori açığı oluşturulur? Sorusuna net bir şekilde cevap verdiğini düşünebilirsiniz. Neden mi? Çünkü kola gibi içeceklerin içerisinde bulundurmuş olduğu şeker oranlarından dolayı yüksek bir kalori değerine sahip olmasıyla birlikte vücudunuza inanılmaz derecede zarar veriyor. Diyet yaparken sıklıkla takılı kalınan noktalardan birisi olan kcal diye bilinen değeri önemsemek yerine artık içeceğin veya yiyeceklerin asıl besin değerlerini önemsemeye başlamalısınız. İçerisinde 30 gram protein var diye garip garip yiyecekleri veya içecekleri tüketirken bunun yanı sıra 20 gram yağ alıyorsanız. Bu sizin kilo vermemenizin en büyük nedenidir. Ancak yine de sağlıklı bir birey olmak için nasıl moda akımlarını çok seviyorsanız. Spor yapmayı da severek sporu bir moda olarak görüp spor yapabilirsiniz.

2. Spor Yapmama Rağmen Kilo Veremiyorum

Bu cümleyi o kadar sık duymaya başladım ki artık tahammülüm kalmadı desem yeridir. Vücut yaparken nasıl veya neden yaptığının farkına bile varmayan kişilerin en büyük sorunu kendilerine bir hedef belirlememiş olmalarıdır. Örnek olarak yaptığınız spor sonucunda vücudunuzun neresinde büyük bir değişim olacağını dahi kestiremiyorsanız. Bu bir spor değil bu sadece bir oyalanma biçimidir. Unutmamalısınız ki spor muazzam bir psikoloji bütünüyle başarılı sonuca sizleri ulaştıracaktır. Bu yüzden kendinizi yapmak istediğiniz veya vermek istediğiniz kilolar sonucunda bir hayal etmeyi deneyin. Ayrıca herhangi bir yanlış beslenmeye yeltendiğinizde aklınıza beklediğiniz sonucun sizi ne kadar değiştireceğini düşünerek bu beslenme usulünden vazgeçin.

Yorum yapın