Diyet Yapıyorum Derken Sağlığınızdan Olmayın!

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçoğumuz fazla kilolarından kurtulmak ya da daha fit görünmek için diyet programları uyguluyoruz. Yemek yemiyorum ama kilo veremiyorum, su içsem yarıyor, spor yapıyorum fakat bir etkisini görmüyorum diyenlerin sayısı oldukça fazla. Uzman desteği olmadan kulaktan doğma yapılan diyet programlarının zayıflatmadığı gibi kilo verme sürecini yavaşlatarak sağlığımıza da ciddi olumsuz etkileri oluyor.

Çevremizden sıklıkla duyduğumuz, uzmanlar tarafından söylenen, öğrendiğimizde bizi şaşırtacak efsane yanlış bilgilerin birkaçını şöyle bir sıralayalım:

”Ekmek yersem kilo alırım”

Vücut için gerekli olan karbonhidratları sağlayan ekmek tüketilmediği zaman ciddi sağlık problemleri yaratabildiği söyleniyor. Tam buğday, çavdar ve cevizli ve tahıllı ekmekleri yeteri kadar tüketmek enerji ihtiyacımızı karşılıyor.

”Yağı tamamen kesmeliyim”

Kilonun baş düşmanı olarak bilinen yağ aslında doğru tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Uzmanlar natürel sızma yağının tüketilmesi gerektiğini söylerken, fazla tüketilen yemek yağ olarak depolandığı için kiloya dönüştüğünü belirtiyor.

”Haftada 1-2 kez, kısa egzersizler yapmam yeterli”

Her gün az da olsa kısa süreli yürüyüşler ve egzersizler yapmanın, spor yaptığınız günler dışında hareketsiz kalmaktan daha iyi olduğu söyleniyor. Günde bir saat yapılan egzersizler metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurken, dinlenme sürecine girdiğinizde de kalori yakabiliyorsunuz.

”Yemekten önce su içmek iştahımı keser ve daha az yerim”

Yemekten önce su içildiğinde suyun midenin asidik yapısını nötralize ederek, mide sindirim sırasında proteinleri sindiremediği ve kilo almaya sebep olduğu söyleniyor.

Bunlar gibi daha birçok yanlış bilgiler varken, sağlıklı kalabilmek için, diyet programı uygularken mutlaka uzman bir destek almamız öneriliyor.

Yorum yapın