Diyeti Bırakmamak İçin Neler Yapılabilir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Diyet yapmaya karar vermekten, uygulamaya kadar olan her süreç, oldukça zorlu dönemlerdir. Diyet yapmaya karar verdikten sonra, düzgün ve uzun süreli uygulama kilo vermenin birinci şartıdır. Diyete başlayan bir çok kilolu insan bir süre sonra, diyeti bırakmamak için direnmeye başlar. Kimisi direnebilirken, kimisi de bırakır. Bırakan kişiler, diyet sebebi ile oluşan kısa süreli açlığında etkisi ile, kilo verememelerine karşın, daha da fazla kilo almaktadırlar.

Diyet sürecine devam edememenin, başlıca bir çok sebebi bulunmaktadır. En başta gelen sebeplerden birisi, çok ağır diyet programları uygulamaya çalışmaktır. Beyin belirli bir süre, diyeti bırakmamak için direnecek, ancak vücut dirençsiz kaldığı için bir süre sonra pes edecektir. Genel olarak süreç bu şekilde seyir etmektedir. Bu durumun önüne geçmek için bir kaç basit uygulama yapılabilir. Bunlar;

  • Diyet programları, vücudun kişisel ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Bireyin günlük ihtiyaçlarını karşılamayan diyet listeleri, sağlık açısından da oldukça tehlikelidir.
  • Öğün ayarlamaları düzenli bir şekilde olmalıdır. Kısa aralıklar ile bol öğün tüketilerek, vücudun aç kalmaması ve kan şekeri seviyesinin dengede kalması sağlanmalıdır.
  • Programlara sadece kilo vermeye faydalı, düşük kalorili gıdaların yerine, kişinin sevdiği yiyeceklerde yerleştirilmelidir. Bu hastayı, diyet sırasında moral olarak olumlu etkileyecektir.
  • Günlük beslenme programları birbirinden farklılık göstermelidir. Sürekli benzer gıdaların tüketimi, moral üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Moral bozukluğunun direkt sonucu, diyetin sonlanmasıdır.
  • Ufak kaçamaklar yapmaya izin verilmelidir. Kişi belirli zaman aralıklarında, tamamen kendi isteklerine göre küçük kaçamaklar yapabilmelidirler.
  • Çok sık tartılmakta, diyet motivasyonu üzerinde olumsuz etki etmektedir. Belirli aralıklarla, örneğin haftalık süreçlerle tartılmak, daha doğru olacaktır.
  • Diyete başlarken büyük hedefler kurmak yanlıştır. Daha küçük hedeflerden başlanıp, yavaş yavaş hedeflerin yükseltilmesi daha doğru olacaktır.
  • Düzenli ve hafif tempolu egzersiz, diyet motivasyonunu büyük oranda yükseltmektedir. Aynı zaman da daha hızlı kilo verilmesine yardım eder.
  • Diyet sürecinde, etrafınızdaki kişilerle sürekli irtibat halinde olmak, oldukça faydalı olacaktır.
  • Diyet sürecinde, sürekli olarak diyet yapıldığı düşünülmemelidir. Sevilen farklı uygulamalarla dikkat farklı alanlara yönlendirilebilir.

Yorum yapın