Dns Önbelleği Nasıl Temizlenir?

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir, Genel olarak web sitelerine ulaşamıyor ve güncel hallerini göremiyorsanız muhtemelen bunun sonucu DNS önbelleğinden kaynaklanıyordur. İnternet ağı oluşumu tek bir IP adresine sahip olabildiği gibi bu IP adreslerini kullanıcıları www.9pars.com gibi basit hatırlanmasını sağlar.

Bilgisayar internete bağlanırken servis sağlayıcıların vermiş olduğu DNS adresini hafızaya alarak kayıt altına alır. DNS hafızaya alındığı için tekrar servis sağlayıcılarından DNS alınmasına gerek yoktur. Bazı durumlarda ortaya çıkan DNS kaybı can sıkıcı oluyor. Hafızada tutulan DNS adresi geçerliliğini kaybederek istem dışı değişebiliyor.

DNS adresi geçerliliğini kaybettiği durumlarda web siteleri açılmayabilir. Açılıyor ise bile güncel görünümü bizlere sunmayarak eski hafızaya alınan görüntüsü ile karşılaşırız. Bu tür sorun yaşayanlar için 2 basit adımda DNS önbellek temizleme işlemi yaparak web sitelerine güncel şekilde erişebiliriz.

İlk olarak Başlat > Çalıştır diyerek karşımıza gelen ekrana cmd komutunu yazıyoruz ve ardından tamam butonuna basıyoruz.

Diğer seçenek karşımıza gelen dos ekranına ipconfig / flushdns , ipconfig / release , ipconfig / renew , exit komutlarının birer birer yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bu işlemlerden sonra DNS önbelleğitemizlenmiş olacak ve tarayıcıyı yeniden başlatarak erişimleri yeniden sağlıyorsunuz.

Yorum yapın