Doğa Sporlarına En Uygun Bir Biçimde Nasıl Giyilir?

Eğer ki doğa spor yapıyorsanız. Giydiğiniz kıyafetler mutlak yaptığınız spor ile bağdaştırmanız gerekiyor. Su olan bir alan şort gidilmez. Sıcak bir alan mont ile gidilemez şeklinde düşünmeyin bunları yer göre giyinme olayı vardı. Vücut yapınız her havaya göre direnç farklıdır.

Bu etkenlerden dolayı 3 katmanlı giyinme tarzı diye tabir edilen bir giyinme çeşitleri mevcuttur. İnce orta kalın olarak ta adlandıra biliriz. Burada terletmeyen kifayetler önem vermek gerekiyor? Teri dışarı atmayan soğuğu içeri almayan kıyafetler tercih etmeliyiz. En doğru kıyafet seçim yazımızda yer almaktadır.

Üç Katman Giyinme Kuralı Nedir?

Öncelikle 3 katman deyince akla hemen hemen herkesin akılına şu gelebiliyor. 3 adet kıyafet üst üste giymek gelebiliyor. Fakat olay düşündüğümüz kadar basit değil. Gideceğimiz yer göre giyinme şartlar vardır. Bunlar uygularsa eğer doğa‘da en rahat şekilde hareket edebiliriz. 3 Katman 3 temel üzerinde durur. İç katman, Orta katman ve Dış katman olarak 3 ayıra biliriz.

1- İç Katman

İç katman direk olarak teninize temas eder bundan dolayı teninize zarar vermeyecek bir kumaş olması gerekiyor. Direk akılınıza pamuk kumaşlar gelmesin; Eğer doğa spor yapıyorsanız pamuklu ürünler başınıza bela olabilir. Pamuklu ürünler teri dışarı atmaz bundan dolayı hasta edebilir bunun kalmaz rahatsız edici hale gelebilir. Bunlardan dolayı iç katmanda kullanacağınız ürün teri bir üst katman atabilecek bir kumaş olması gerekmektedir. Termal içlik Yada polyester kumaşlar spor kumaşlar vardır bunlarda yapılan malzemeleri kullana bilirsiniz.

2- Orta Katman

Orta katman içinde Sweat tshirt veya polar kullanabilirsiniz. Orta katmanda giyeceğiniz kıyafet ortam şartların ve yaptığınız spor en uygun kıyafet olmasına önem göstermeniz gerekiyor. Çok soğuksa soğuğa karşı dirençli bir ürün yada sıcaksa teriniz dışarı atacak bir olmasına özen gösteriniz.

3- Dış Katman

Dış katman tıpkı iç katman gibi çok önemli bir unsur. Dış katman dışarı da olan hiç bir şey içeri yansıtmaması veya en az indirmesi gerekiyor. Pantolon ceket ayakkabı bunların hepsi siz dış katmanız oluşturuyor. Soğuğu rüzgarı yağmur kara dolu gibi hava şartların siz yansıtmayacak şekilde kıyafetleriniz olmasına özen gösteriniz. Doğada siz koruyacak en önemli unsurlar kıyafetlerinizdir.

Yorum yapın