Doğru Ve Şık Giyinmenin Püf Noktaları

Hepimiz her gün bir yerlere gidiyoruz ve dışarıya çıktığımızda farklı farklı kıyafetler giyiyoruz. Örneğin sabah giydiğimiz bir kıyafeti akşam bir davete giderken giyemiyoruz. Elbette bu durum çok çeşitli bir dolabımızın oluşmasına neden oluyor. İş yalnızca giyinmekle kalsa iyi. Hepimiz giyinirken bir de şık olmayı arzuluyoruz. Ancak, toplumda şıklıkla ilgili yanlış bir kanı var. Şıklık pahalı ve gösterişli kıyafetler giymek olarak algılanıyor. Şıklık kişinin kendi vücut tipine yakıştırdığı kıyafeti giymesidir. Yani çok kilolu biri vücudunu iyi tanımaz ve daracık kıyafetler giyinirse, onu şık olarak adlandıramayız. Ancak vücudunu iyi tanıyan kilolu bir kişi doğru noktalara kıyafetlerle müdahale ederek hem görünümünü değiştirebilir hem de gerçekten oldukça şık görünebilir. Peki hangi kıyafetler hangi vücut tipine uygun?

Kısa boylu olmak birçok insan için sorundur. Kısa boylu biri kıyafet seçimlerinde mutlaka kendini daha uzun göstermeyi arzular. Eğer vücudunuzun üstünü uzun göstermek istiyorsanız, mutlaka kısa belli pantolonları giymelisiniz. Elbette burada bacak boyunuzun uzun olması gerekiyor. Yine aynı şekilde eğer bacaklarınızı uzun göstermek istiyorsanız bu defa da yüksek belli pantolonları tercih etmelisiniz. Burada da vücudunuzun üst kısmının uzun olması gerekiyor.

Kısa boylular için bel hizası önemlidir. Mümkün olduğunca kıyafetleri bel hizasında tutmamak gerekir. Özellikle ceketlerin ve gömleklerin uzun olmasından, bel hizasında bitmesinden kaçınmalısınız. Yine üst kıyafet seçimlerinde desenliler sizi daha kısa gösterecektir. Bu nedenle tek renk kıyafet seçimi daha isabetli olur. Aynı şekilde elbiselerde de tek renge yönelmekte fayda var. Etek giyilecekse, eteğin boyunun kısa olmamasını sağlamanız gerekiyor. Baldırları geçen etekler kısa boylularda daha uzun bir görünüm yaratırlar.

Eğer fazla kilolarınız varsa, üzerinize yapışan kıyafetlerden vazgeçin. Tunikler, bol ve dökümlü olmaları nedeniyle oldukça idealdir ve şık da durur. Renk seçiminde koyu tonlara yönelebilirsiniz. Etek ve elbise tercihini de yine uçuşan, vücudu sarmayan modellerden seçebilirsiniz.

Kıyafet seçiminde kalçanın şekli önemlidir. Birçok defa pantolonlar ve etekler alınırken kalçalar düşünülmeden tercih yapılır. Geniş kalçalıysanız, aslında amacınız dikkati dağıtmak olmalıdır. Geniş kalçaları kamufle etmenin en iyi yolu algısal karmaşa yaratmaktır. Alt kısma dökümlü, düz kesim, koyu renk bir pantolon, üst kısma da dikkati oraya yöneltecek karışık renkli bir kıyafet giyebilirsiniz. Böylelikle daha dengeli bir görünüm elde etmiş olursunuz. Yine pantolonların bele direkt oturmamasına dikkat edilmeli. Çünkü pantolon bele direkt oturduğunda kalça hatları ortaya çıkar.

Topuklu ayakkabı, ister uzun ister kısa, şişman ya da zayıf herkesin seçimleri arasındadır. Topuklu ayakkabı seçiminde giydiğiniz kıyafet önemlidir. Eğer diz sınırı ya da altı bir etek giyiorsanız 7 cm’lik bir topuklu giyebilirsiniz. Mini etekle daha alçak bir topuk kullanmalısınız. Yine bu giyim tarzı vücut parçalarınız arasında bir denge yaratır. Kilolular ve kısa boylular da yüksek topuk giymek gibi bir hataya düşüyor. Eğer bu kategorideyseniz 5 cm’den uzun topuklu ayakkabı giymemelisiniz. Daha yüksek topuklar kambur gözükmenize neden olur.

Aksesuarlar kıyafetlerin tamamlayıcısıdır. Yine de aksesuar kullanırken aşırıya kaçmaya gerek yok. Herdaim amacınız sade ama şık bir görünüm elde etmek olmalıdır. Bir not olarak; göğüsleriniz büyükse ve “V” yaka bir üst giymişseniz ince ve zarif, boynun biraz altında biten kolyeler ve yine ince yüzüklere yönelebilirsiniz.

Yorum yapın