Doğum Sonrası Depresyona Dikkat!

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bebek sahibi olmak, bebeğin ihtiyaçlarıyla ilgilenmek sanıldığı kadar kolay bir dönem değildir. Anne ve babalar kendi sosyal hayatlarını hızlı bir şekilde değiştirip en büyük odak noktalarını sadece bebeği yapmalıdır. Ek olarak bu zamanlarda bir çok annenin yaşadığı gibi doğum sonrası depresyonu sendromuyla tanışarak ekstra bilgili kişi veya uzman yardımı ve desteğine ihtiyaç duyulabilir. Sözünü ettiğimiz olay oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu süreç, anneler için yorgun, isteksiz, karamsar ve kendilerini yalnız hissetmelerine sebep olabilir.

Doğum ertesi depresyonu çoğunlukla doğum gerçekleştikten 3 hafta kadar sonra başlamakla birlikte, bebeğinin doğumundan daha uzun aylar sonra daha etkili olarak ortaya çıkabilir. Nasıl duygular hissedilmesi ve davranılması gerektiğiyle ilgili belli bir vakit ya da yöntem bulunmamaktadır.

Genellikle anneler kendilerini diğer kişilerden uzak tutması da doğum sonrası depresyonunun bir etkisi olarak izlenebilir. Bebeğin yeni doğmuş olması dışarı çıkmaya ve arkadaşlarınızla irtibat halinde olmanız zor olacaktır.

Veya anneler dışarıya çıktığınızda, diğer insanlar size sizden daha iyi bir durumdalarmış gibi gözükebilirler, bu durum size
kendinizi o an olduğunuzdan daha kötü hissettirecektir.

Üzerinizde hissedeceğiniz suçluluk duygusu ve hayal kırıklığına uğramışlık sendromu da doğum sonrası depresyonunun bir etkisi şeklinde görülebilir. Anneler kendilerini, bebeklerini sevmeleri gerektiği kadar çok sevemediğini, üzerine düşemediğini düşünmeye dalabilirler. Veya anne olmanın o eşsiz duygusunu yaşamayı düşünürken aslında beklediği kadar da gerçeği
yansıtmadığını düşünebilirler. Yeni doğum yapmış bir annenin, üzerindeki sorumlulukla ve görevleriyle baş edemediğini hissetmesi için birden fazla neden olabilir.

Çeşitli uzmanlara göre bu konunun sebebi annelerin biyolojik olarak içinde oldukları dönem gereği değişen hormonlarıyla bağıntılı olabileceğini düşünmektedirler.

Anlatmış olduğumuz gebelik sonrası depresyonuna sahipseniz aşağıdaki duyguları yaşarken kendinizi bulabilirsiniz.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

  • Normal seviyelerde veya daha çok bir uyku ertesinde dahi yorgun hissediyorsan,
  • Kendinizi fazlasıyla yorgun ve bitmiş hissetmenize rağmen uykuya dalamıyorsan,
  • Herhangi bir şeye odaklanmakta zorlandığını düşünüyorsan ve kolay görevleri bile gerçekleştirmekte zorlanıyorsan,
  • Küçük şeyler bile senin gözünde gereğinden fazla önemli görünüyorsa ve bunları belli bir bakış açısıyla yorumlayamıyorsan,
  • Yeni bir anne için başarısız ve yetersiz olduğunu düşünüyorsan,
  • Senin yaşadıklarının bir başkasının daha başına geliyormuş gibi düşünemiyorsan,
  • Kendini olur olmadık zamanlarda ağlarken buluyor ve bunun sebebini bilemiyorsan,
  • Vaktin hızlı geçtiğini düşünüyor ve nasıl geçtiğini anlayamıyor, saatler ilerlemesine rağmen ne yaptığından emin değilsen,

Bu belirtilerden bir veya birkaçını seni endişelendirecek kadar çok yaşıyorsan yardıma ihtiyacın olabilir demektir. Elbette kişiler kendilerini zaman zaman yorgun, bitkin, mutsuz, gözü yaşlı hissedebilir. Tabi ki bu durum sizin için süreklilik arz eden bir hâl almışsa, doğum (gebelik) ertesi depresyonu yaşıyor olabilirsiniz.

Yorum yapın