Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Yükseliyor Dolar neden yükseliyor sorusu günümüzde akıllara en çok gelen sorular arasında yer almaktadır. Türk lirasının piyasada değer kaybetmesinin nedeni para miktarımızla, mal ve satın alınan ürünün arasındaki açığın büyümesinden kaynaklanmaktadır. Açık büyüdükçe Türk lirası değer kaybetmekte ve bu nedenle kullanılan diğer para birimleri pahalanmaya başlamaktadır. Para politikası, faizi enflasyonun altında tutması gerekmektedir. Bu sebeple kullanılan para birimi ile yapılan yatırımlar getiri sağlamaz ve enflasyonun altında kalır. Bu tip olaylarda döviz kurunu yakalayabilmek mümkün değildir. Başka ülkelerin herhangi bir yabancı yatırımcısı olmadığı için, bu durum yurt dışı odaklı bir durum değildir. Türkiye’deki mevduatın yarıdan fazla kısmı dövize dönmüş durumdadır. Paranın değer kaybetmesi durumunda elde bulunan dövizi harcamamak enflasyon riskine karşı korur, çünkü enflasyon ile birlikte kurda da yükseliş meydana gelir. Kısacası doların yükselişinde para politikası ve enflasyonun büyük rolü bulunmaktadır. Şuan ki durumda bir başka soru ise doların diğer para birimleri üzerindeki etkisidir. Türkiye’deki özel durumlardan doları doların yüksek olduğu ve diğer para birimlerine oranla değer kaybettiği düşünülmektedir.

Dolar Ne Olur? Dolar ne olur diye düşünenler için, Goldman Sachs Group Inch; Türk lirasında ki değer kaybının devam edeceğini açıkladı, aynı zamanda 3, 6, ve 12 aylık yaptığı dolar tahminlerini daha da yükseltti. Goldman, daha önce yaptığı dolar tahminlerini sırasıyla 7, 7.50 ve 8 olarak belirlemişti. Analistler yeni raporlarda değerleri 7.75, 8 ve 8.25 olarak belirledi. Goldman, Ağustos ayında ki tahminlerine göre likitsizlik nedeniyle yerel para biriminde bir kere daha kesinti hareketliliği oluşacağına dair risklerin olduğunu bildirdi. Dolar kurunun yükseliş nedeni ile ilgili değerlendirmeler yapan Goldman analistlerinin sundukları raporlar Dolar/TL kurunda oluşan risklerin kısa süreli yükselişte olduğunu açıkladı.

Dolar Ne Kadar Oldu? Dolar ne kadar oldu diye merak ediyorsanız, TL her ay farklı değerlendirmelere tabi tutulduğunda %4 ten fazla düşüş yaşayarak dünyada ki en kötü performansa sahip olan para birimi olarak değerlendirildi. TL nin yıllık olarak kaybı ise %18 i geçmiş bulunmakta. Geçen haftalarda yaşanan hareketliliğin ardından dolar 7 TL’nin çok üstüne çıkmış durumdadır.

Yorum yapın