Dostlukların Başladığı Özel Alan; Friendfeed Kapanıyor

Bizim sektörün zamanında vazgeçilmezi olan Friendfeed kapanıyor. Peki Friendfeed’i benim ve bizler için bu kadar önemli yapan neydi?

Friendfeed 2007 yılında Bret Taylor ve Paul Buchheit‘in fikri ile kuruldu ve aslında bir çoğunuzun bildiği Facebook duvarının şimdiki halini biz o zamanlar Friendfeed’te herkese açık veya kapalı gruplarda, herkese açık duvarlarda kullanıyorduk. Fotoğraflar, videolar paylaşıyor, yorumlar alıyor, birbirimizi takip ediyorduk. Tüm sosyal ağ hesaplarımızı bağlayabiliyorduk ve diğer yerdeki güncellemelerimiz buraya otomatik düşüyordu. Etkileşim sağlayamadığımız Twitter ve Facebook güncellemelerimiz Friendfeed’te hayat buluyordu.

Bir çok kapalı grup vardı. Herkes dilediğini dilediği gibi yazıyordu, paylaşıyordu. Kavgalarımız da oluyordu. Etkinliklerimiz de.

Hatta yanlış hatırlamıyorsam Sertap Erener’in sosyal medyaya girişi bile Friendfeed ile olmuştu Özgür Alaz sayesinde.

Bir çoğumuz Friendfeed’te kurduğu arkadaşlıklar sayesinde sektörde sağlam yerler edindi. Bir çoğumuz Friendfeed sayesinde kendini belli etti. Arkadaş olup olamayacağını ya da güvenilip güvenilemeyeceğini. Friendfeed aşkları ile de meşhurdu, kavgaları ile de…

2009 yılında Friendfeed’te ışık gören Facebook 50 milyon dolara (15 milyon nakit gerisi hisse ve opsiyonlarla) FF’i satın aldı ve FF için çöküş ve bizim için de Friendfeed’ten kopmalar da o zaman başladı. Facebook satın aldığında yaptığı açıklama ile FF i kapatmayacağını ama asla geliştirmeyeceğini de açıkladı. Zaten ufak sorunlara bile çözüm bulunmamaya başayınca çekirdek kadro Twitter’a ve Facebook gruplarına kaymaya başladı.

Benim için ve bir çoğu için FF in yeri hep ayrı. Zamanında Maxiasp’de bulduğum tadın ve samimiyetin, yardımlaşmanın neredeyse aynısını Friendfeed’de bulmuştum. Şu an da bile bir çok dostluğumun ve iş ilişkimin temeli FF ve o tayfanın çevreleri sayesinde.

Geçtiğimiz gün Friendfeed, kendi blogunda FF ‘i Nisan 9 da tamamen kapatacağını açıkladı. Bir devir bizim için ikinci kez kapanmış oldu…

Yorum yapın