Dropbox Hesabınızı 2 Adımda Daha Güvenli Hale Getirme

Online Depolama Servisi Dropbox kullanıcıları için iyi haber geldi. Dropbox, Mac, Linux ve Windows platformlarında hesabınıza erişmek için 2 aşamalı doğrulama sistemini uygulamaya koydu. Bu uygulamayı bilgisayarınıza indirmek ve kurmak sizin için çokta zor olmayacaktır. Tarayıcınızda Dropbox tarafından sunulan URL’yi ziyaret ederek hesabınıza 2 adımda doğrulama işlemi yapabilirsiniz. Yakında Dropbox istikrarlı bir yapı ile sistemini tüm kullanıcılara sunulabilir.

Peki Dropbox hesabında 2 aşamada doğrulama nasıl aktif edilir?

  • Dropbox 1.5.12’yi bilgisayarınıza kurunuz. Kurma işleminden sonra Preferences sekmesi altındaki Account ayarlarından v1.5.12 olarak versiyon numarasını onaylayınız.
  • 2 Adım da doğrulama sayfasını ziyaret ediniz. Sayfa için tıklayınız. Eğer Dropbox hesabınıza giriş yapmadıysanız, e-mail hesabınız ve şifreniz ile güvenli giriş yapınız. Mesaj sayfanın en üstünde görünecektir.
  • Securty” sekmesini tıklayınız. Sayfanın sol altında bulunan “Account Sign-in” geldiğinizde 2 adımda doğrulama işleminin etkin olmadığını göreceksiniz. Change linkine tıklayınız ve aşağıdaki resimdeki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız.
  • Get start” ı tıklayınız. Gelecek ekranda Dropbox hesabınızı şifrenizle girerek devam ediniz. Güvenlik kodunuza ulaşmak için karşınıza iki seçenek çıkacaktır. “Use text message” seçeneğini seçerseniz güvenlik kodunuz cep telefonunuza gönderilecektir.Eğer “Use a mobile app” seçeneğini seçerseniz güvenlik kodunuz bir authenticator uygulaması sayesinde üretilecektir.
  • Eğer text mesajı seçerseniz, diğer aşamada karşınıza ülke ve telefon numaranızı girmeniz gereken bir pencere çıkacaktır. Next butonuna tıkladığınızda text mesajınız size yollanacaktır. Dropbox tarafından size gönderilen güvenlik kodunu girerek onaylamanız gerekecektir. Artık ne zaman Dropbox hesabınıza giriş yapsanız yada yeni bir cihaz eklemek isteseniz güvenlik kodu size ulaştırılacaktır.

Dropbox, siz cep telefonunuzu kaybettiğiniz zaman kullanılmak üzere emergency backup code da göstermektedir. 2 Adımda doğrulama işlemi, isteğe bağlı olarak yapılan bir güvenlik sistemidir. Fakat Dropbox hesabınız için şiddetle tavsiye edilmektedir. Google zaten kullanıcılarına bu özelliği sunmaktadır.

Bütün bunlara ek olarak Dropbox, hesabınızda oturum açmak için ekstra bir adım ekleyerek size gönderilen 6 haneli kodu girmenizi de isteyecektir. İstediğiniz zaman bu 2 adımla doğrulama işlemini iptal edebilirsiniz.

Yorum yapın