Dropbox ve Google Drive Dosyalarıma Nasıl Ulaşabilirim?

Geçtiğimiz günlerde RedHack grubunun bir takım gizli dosyaları servis etmesi sonucu kullandığı Dropbox ve Google Drive gibi bulut hizmetleri belli bir süre Türkiye’den erişime kapatıldı. Böyle bir durumda dosyalarınızı geri almanızın bir yolu var mı? Ya da bulut hizmetini kullananlar, yasaklanma, engellenme gibi durumlarda ne yapmalılar?

Öncelikle burada bahsedeceğimiz konuda servislerin halen yurt dışına açık olduğunu varsayacağız, zira bu hizmetlerin tamamen çökmesi ve geri gelmemesi gibi bir olasılık çok düşük. Birkaç dakikalık erişim sorunları bile bu firmalar için milyon dolarlık maliyetlere sebep olmakta. Firmalar raid ve daha pek çok farklı sistemler ile dosyaların yedeklerini hem fiziki olarak hem de sanal olarak yedeklemekteler. Dropbox yakın zamana kadar Amazon Web Services hizmetini kullanmakta ve kullanıcı dosyalarını burada saklamaktaydı. Ancak, büyüme ve artan kullanıcı talebi sonucu kendi verilerini HPE ile birlikte taşıyarak kendi sahip olduğu bir merkeze taşıdı.

Dropbox kullanıma kapatıldığı ilk andan itibaren özellikle EkşiSözlük platformu üzerinden haber hemen yayıldı. Burada kullanıcılara uygulama üzerinden dosyalara halen erişilebildiği söylenmişti ve pek çok kişi bu sayede dosyalarının yedeklerini aldılar. Burada görüldüğü üzere, bu servisten yararlanıyorsanız mutlaka masa üstü ya da mobil olarak da uygulamasını edinmeniz. Zira ayarlardan offline olarak da kullanımı aktif eder ve senkronizasyonu açarsanız hizmet kesilse bile dosyaların birer kopyası uygulama üzerinden kendi diskinizde de olacağı için hizmeti kullanamasanız bile o ana kadar kaydettiğiniz tüm veriler elinizin altında olmuş olacak.

Yukarıda bahsedilen önlemi aldığınızda sorununuz büyük ölçüde çözülmüş olacaktır. Peki, bir şekilde uygulamayı kullanmıyor ya da offline olarak verileri almadığınız ya da senkronizasyon esnasında hizmet kesilmişse ne yapmalısınız. Açıkçası senkron edilmediğinde ya da yerel olarak dosyaların kopyalarına sahip değilseniz hizmete bir şekilde erişmekten baka çareniz kalmıyor. İnternette kendiniz farklı ülkelerden giriş yapıyor göstermenin VPN başta olmak üzere pek çok yolu mevcut. Bunların her birisi ayrı yazı konusu olacağından burada ayrıntılı olarak değinmeyeceğiz. Ancak bir şekilde VPN, DNS gibi konulara da hakim olmanız bu konuda işinize yarayacak çözümlere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yorum yapın