Dslr Fotoğraf Makinenizin Ömrünü Uzatacak Altın Tavsiyeler

Bu yazımızda markası, modeli, fiyatı ne olursa olsun akıllı telefonlarla gerçek manada fotoğrafçılığın yapılamayacağını detaylıca izah etmiştik. Fotoğraf sanatının uçsuz bucaksız dünyasına dahil olmaya karar verdiniz ve ilk DSLR fotoğraf makinenize sahip oldunuz. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan DSLR makinenizin uzun ömürlü olmasını sağlamak büyük önem taşıyor. Bu yazımızda DSLR Fotoğraf makinenizin ömrünü uzatacak oldukça önemli noktaları sizler için derledik.

Darbelerden Koruyun!

Sadece DSLR fotoğraf makinesi için değil bilumum elektronik cihazların dışarıdan gelecek darbelerden, düşme vb. durumlardan korunması şarttır. Bu yüzden DSLR makineniz için mutlaka korumalı bir taşıma çantası seçmeli ve emniyet açısından çekim esnasında mutlaka boyun askısı kullanmalısınız.

Çizik Ölümdür!

DSLR fotoğraf makinenizin gözü diyebileceğimiz objektifi ile (lens) görüntünün oluşturup dijitalize edildiği “kalbi” diyebileceğimiz sensörü çizilmeye ve tozlanmaya karşı çok hassastır. Lensinizi hem çiziklerden hem de zararlı ışınlardan korumak adına görece çok ucuz fiyatlara satılan UV filtre kullanabilirsiniz. Cihazınız destekliyorsa belirli aralıklarla mutlaka otomatik sensör temizliği yapın. Eğer manuel bir temizlik yapacaksınız bu işlemi mutlaka tavsiye edilen materyallerle gerçekleştirmelisiniz. Çizilmiş bir lensin ve zarar görmüş bir sensörün “çöp olmakla” ifade edebileceğimiz, telafisi mümkün olmayan bir duruma geleceğini unutmayın!

Uzun Ömürlü Bataryanın İki Sırrı: “Kullanmadığın Zaman Çıkart – Tam Şarj Kullan”

A’dan Z’ye tüm elektronik cihazların belki de en çabuk yıpranan bileşeni pil (batarya)’larıdır. Fakat bilinçli kullanımla uzun ömürlü kullanım sağlamak mümkündür. DSLR fotoğraf makinenizi tam şarj kullanmak batarya ömrünü uzatmak adına önemlidir. Örneğin makinenizle çekim yaptınız ve pil ömrünüz %75’e geriledi. Ertesi çekiminizde %75’lik batarya ile çekim yapmak yerine cihazınızı şarja takarak %100’lük tam dolu batarya ile çekim yapmaya devam edip bunu alışkanlık haline getirmeniz bataryanızın ömrünü uzatacaktır.

İkinci bir önlem olarak ise eğer makinenizi uzun süre kullanmayacaksınız mutlaka bataryanızı çıkarmalı, aşırı sıcak veya soğuk olmayan yerlerde muhafaza etmelisiniz.

Sensörünüze “Gözünüz Gibi” Bakın!

Sensör, dijital fotoğraf makinenizin kalbi olarak nitelendirebileceğimiz görüntünün dijitalize edildiği hassas bir donanımdır. Sensörün zor şartlarda uzun süre çalışması istenilen bir durum değildir. Çekim yapılmasa dahi LCD monitörden önizleme işleminde sensörün çalışır durumda olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Güneşin doğrudan kadraja alınarak uzun pozlama yapılması gibi sensörü uzun süre yoğun ışık ve ısı kaynağına maruz bırakmanın sensör ömrünü azaltacağı unutulmamalıdır.

Güncel Yazılım Kullanın

Her elektronik cihaz gibi DSLR fotoğraf makinenizde bir yazılım kullanmaktadır. Verimliliği artırmak adına üreticinin web sitesinden marka, model bilgisi girerek güncel yazılım kontrolü yapılmalıdır.

Yorum yapın