Dünya Daha Hızlı Dönmeye Başladı!

Artık günler 24 saatten daha kısa, dünya daha hızlı dönmeye başladı. Bilim insanları ilginç bir durumu halk ile paylaştı. Dünya kendi ekseni etrafında son yıllara göre hiç olmadığı kadar hızlı dönmeye başladı. Dünyamız bir günü 24 saatten daha az bir sürede tamamladı.

Bilim adamları, 1970 yıllarında dünyanın hızında değişiklik olduğunu fark ettiler. 1970 yıllarından yani 51 yıl önce dünya kendi etrafında belirli zamanlarda 24 saatten daha uzun bir sürede tamamlandığı görülmüş. Dünya bir günü 24 saat 27 saniye ile tamamladığı gözlenmiş.

Bilim insanları, 2020 yılın dünyanın kendi ekseni etrafında hızlandığını fark ettiler ve bu bilgiyi halk ile paylaştılar. Artık bir gün 24 saatten daha kısa süreceğini duyuran bilim insanları, dünya kendi etrafında hızlı dönmesini ve günün kısalmasını insanların fark etmeyeceğini belirttiler.

2020 Temmuzun 19’Da Bir Gün 24 Saatten Daha Az Oldu

19 Temmuz 2020 yılında bilim insanları dünyanın kendi ekseni etrafından bir günü 1.4602 milisaniyeden daha az bir sürede tamamladığını tespit ettiler. Bilim insanları, “2005 yıllarında dünyanın kendi ekseni etrafından kısalmalar oluyordu fakat ilk defa dünyanın kendi etrafından bu kadar hızlı döndüğü görüldü” diye belirtiler. Gözlemlenen bu olay dünya için bir rekor niteliğinde.

Bilim insanları, “1970 yılından bu yana dünya kendi etrafından bir günü 24 saatten daha uzun veya daha kısa zamanda tamamlandığı görülmekteydi ancak dünyanın bir günü ilk defa bu kadar kısa sürede tamamlandığı görüldü” diye belirttiler.

ABD bulunanNational Physical Laboratory’de görev alan zaman ve frekans uzmanı olan bilim insanı Peter Whibberley bir dergide röportaj verdi. Röportaj tam olarak ise şöyledir; “Dünya’nın hiç olmadığı kadar hızlı döndüğü görüldü. 50 yıldır yapılan araştırmalarda dünyanın zaman zaman kendi etrafında bir günü tamamlamasında kısalmalar veya uzamalar görülmekteydi. Ancak 50 yıl içerisinde dünya ilk defa 24 saatten az bir sürede tamamladı. Zamanın kısalması ile dünyanın dört bir yanında tartışmalar başladı. Geçmiş zamanlarda dünyanın kendi etrafında günü 24 saatten daha uzun bir sürede tamamlandığı görüldü ancak bu sefer daha hızlı dönmesi ile 24 saatten daha kısa sürede tamamladı. Bu olayın yaşanması ile saniyelerin değişmesinin son verebilecek nitelikte olduğudur” diye belirtti.

Yorum yapın