Dünya Tarihine İlgi Duyanlara

Tarihe meraklı mısınız? Aslında çoğu insan tarihe ve özelikle de tarihte yaşanmış ilginç olaylara meraklıdır. Fakat siz de bilirsiniz ki tüm öğretim yaşamımız boyunca bizlere büyük oranda artık kalıplaşmış içeriklerle yalnız resmi tarihi anlatıldığı için tarih nedense sıkıcı gelir. Şöyle bir geçmişe dönüp de lise çağlarımızı anımsayınca tarih derslerinin çoğu zaman sıkıcı olduğu aklımıza gelir.

Genelde tarih derslerimizde anlatılanlar hep yüzeyseldir, ilgimizi çekerek bizlere tarihi sevdirecek olan küçük ama ilginç ayrıntılara nedense hiç değinilmez. Çoğu zaman içimizden “şu ders bir an önce bitse de kurtulsak” diye geçmiştir. İlkokulda öğrenmeye başladığımız bilgileri eğitim yaşamımız sona erene kadar defalarca tekrarlarız. Ama nafile, daha mezun olur olmaz öğrendiklerimizin çoğu aklımızdan uçar gider.

Bir de işin daha başka bir boyutu var: Dünya tarihi… Elbette Türk tarihi öncelikle öğrenmemiz gereken kısmı fakat neden dünya tarihi denilince bilgilerimiz, Fransız İhtilali, kavimler göçü gibi bilgilerle sınırlı kalır hep. Şimdi şöyle bir belleğinizi yoklayın bir: Modern dünya tarihi ile ilgili neler biliyorsunuz? Malcolm X kimdir, McCarthy Dönemi nedir sorularına yanıt verebiliyor musunuz rahatlıkla? Büyük çoğunluğunuz belki ilk defa duyuyor bile olabilirsiniz. Zira bizlere dünya tarihi ile fazla şey öğretilmez. Oysa bu insanlar ya da olaylar tarihe damga vurmuş ve bazen tarihin akışını değiştirmiştir. Örneğin Malcolm X ya da Martin Luther King gibi cesur insanlar olmasa belki bugün halen daha siyahlar ikinci sınıf insan olarak kalmaya, ırk ayrımı yaşanmaya devam edecekti Peki ya ayrıntılar? İmparatorlukların yükselişleri ve çöküşleri, ulusların tarih sahnesine çıkışı, savaşların kasıp kavurduğu dünya, Soğuk Savaş yıllarında perde arkasında yaşananlar?

Dünya Tarihine Farklı Bakan Serenti

Neyse ki devir internet çağı. Bilgiye ulaşmak eskisine göre çok daha kolay. Eğitim yaşamımız sırasında öğretmeseler bile, internetteki sayısız tarih sitesi sayesinde hem tarihte yaşanmış ilginç olaylara ulaşma hem de belleklerimizi tazeleme şansımız var. Bu siteler bu bilgi boşluğunu doldurmayı hedefliyor.

Bu boşluğu doldurmayı hedefleyen sitelerden birisi de tarih, siyaset ve kültür sitesi olan Serenti. Yayın yaşamına başlaması çok yeni olmasına karşın, içerik kalitesi ile öne çıkarak birçok tarih sitesinin arasından sıyrılmış durumda. Facebook ya da Twitter gibi sosyal medyada paylaşılan yazılarının çokluğu da bunun bir göstergesi. Serenti’nin ana hedeflerinden biri tarih severlere eğitim yaşamı sırasında öğrenmedikleri ama dünya tarihine damgasını vuran kişileri, dünya tarihinde yaşanmış en sıradışı tarihi olayları anlatmak ve tarihi sevdirmek. Takipçilerini sıkmadan dünya tarihi hakkında özgün, ayrıntılı ve çarpıcı konularıyla takipçilerine yeni ufuklar, yeni görüş açıları sunuyor. Elbette klasik tarih konularına da müverrih gibi en ince ayrıntılarına kadar değiniyor, ama sıkmadan ve gerekli tüm bilgileri vererek!

Sizler de dünya tarihine ilgi duyuyor ama hangi siteyi takip edeceğiniz konusunda kararsızsanız Serenti’nin Dünya Tarihi köşesine göz atmanızda yarar var. Okuduğunuzda şaşıracağınız, irkileceğiniz ya da nefret duyabileceğiniz birçok yaşanmış tarih o sayfalarda sizleri bekliyor olacak. Belki ilk kez duyduğunuz, belki daha önce duyduğunuz ama ayrıntılarını bilmediğiniz dünya tarihi hakkında ilginizi çekebilecek birçok olay Serenti’nin sayfaları arasında sizleri bekliyor. Unutmayın ki tarihi bilmek, bilinçli ve duyarlı bir yurttaş, uygar bir insan olmanın temel ögelerindendir.

Yorum yapın