Dünyanın En Büyük İnternet Pazarına Proje Yapmak

Çin hükümeti geçenlerde Çin’de internet kullanıcı sayılarını açıkladı, Çin nufusunun %19 u internet kullanıyor bunlar rakamsal olarak 253 milyon kişiye takabül ediyor.

İnternet kullanıcılarının % 70 i 30 yaşın altında, son bir senede artan internet kullanıcı sayısı 90 milyon kişi, Türkiyenin nufusundan 15 milyon fazla. Son altı ayda Çinde internet kullanmaya başlayan kişi sayısı 43 milyon.

Çin’de internet kültürüde yeni yeni oturuyor, en çok kullandıkları siteler birilerinin tavsiyelerde bulunduğu sosyal siteler oluyor. İnternet üzerinden bir kızla tanışıyorum konuşuyoruz, bana yardımcı oluyor sonra aşık oluyor v.s. kız Türkler hakkında araştırma yapıyor. Daha önce Türklerle ilişki içinde olmuş kızlar kendi tecrübelerini yazmışlar. Sonra kız üzülerek bana geliyor, Türk erkekleri playboy muş diyor, sonra Türk erkekleri hakkında bir çok şey anlatıyor yaşanmış hikayelerden üzülerek sende bunlardan mısın ? diyor. Nereden duydun diyorum bana bir link veriyor işte daha önce Türklerle ilişki içinde bulumuş kızlar tecrübelerini yazmışlar diyor. Bunun gibi bir çok örnek mevcut, kullandıkları ürünleri tavsiye ediyorlar. Çektikleri resimleri paylaşıyorlar, video izliyorlar ve paylaşıyorlar. Blog yazıyorlar, bizdeki blog yazmanın ötesinde bir blog yazma anlayışları var, youtube kapandı diye binlerce kişi bunu defalarca yazmıyor. Yaşadıkları ilginç şeyleri anlatıyorlar, istediklerini yazıyorlar. Şu kadar kişi okusun yada okuyor gibi kaygıları yok. Gezmeyi seviyorlar gittikleri yerleri fotoğraflıyorlar ve hakkında yazılar yazıyorlar.

Peki sitemizin yada projemizin Çincesini nasıl yaparız ? yada Çinde sitemizi nasıl tanıtırız ?

Son günlerde turizim sitelerinden sitemizi Çinceye kaça çevirirsiniz yada böyle bir hizmet veriyormusunuz gibi talepler gelmeye başladı. Neden olmasın dedik, ben Çinli olmadığımdan Çinlilerin nasıl düşündüğünü nasıl düşüneceğini daha yavaş yavaş idrak ettiğimden yada çeviride yapabileceğim en ufak hatanın müşteriye neler kaybedeceğini ön göremediğimden çevirileri Pekin Ünivesitesi Türkoloji bölümü mezunu ve Türkiyede 6 yıldır yaşamakta olan xxx hocamızla beraber yapmaya karar verdik. Ne gibi ön görememe bunun da altını çizeyim kısa bir örnek ile, Çincede 4 sayısı uğursuzdur asansörde 4. kat yoktur, otelde 14. oda veya içinde 4 geçen bir oda numarasına rastlayamazsınız. Dolayısı ile Türkiye’ye seyahat eden bir Çinli turist için bunlar önemlidir. Bunu ben biliyorum ama bilmediğim daha çok özellikleri var. İşin uzmanı olan hocamızla beraberiz.

Projemizi Çinde nasıl tanıtacağız,

1- Çinde 253 milyon internet kullanıcısının, 163 milyonu video kullanıcısı ve bunların % 90 aktif video kullanıcısı yani video ekliyorlar yada mevcut videolara yorum yapıyorlar. Projenizi tanıtacak ilginç videolar çekbilirsiniz.

2- Çin’de bir firma ile ortak olacaksınız, yahoo Çin’e girerken alibaba.com ile ortak oldu. Bu konu çok önemli eğer çok büyük projeniz varsa yahoo nun izlediği yolu izlemeyi tavsiye ederim. Yarın Çin tarafından yasaklandığınızda derdinizi anlatacağınız kimseyi bulamaya bilirsiniz. Yerel bir ortak birçok engeli aşabilir.

3- Çin Günlüğü gibi partner site bulacaksınız yakında partner sitemizi açıklayacağım. Veda etkinliğimize gelen Çinli arkadaşlar Çindeki partner sitemizin yazar kadrosu idi.

4- Facebook’un Çincesi olan sadece öğrencilere yönelik olan xiaonei.com’u ve buna benzer sosyal ağları etkin kullanacaksınız.

Yorum yapın