Dünyanın En Eski Restoranı Nerededir?

Calle de Cuchilleros‘ta, Madrid‘deki Plaza Mayor‘ın yanında bulunur ve adı 1725 yılında Fransız Jean Botin ve karısı tarafından kurulan Dünyanın En Eski RestoranıSobrino de Botín” (daha önce Hostería Botín veya Casa Botín olarak adlandırılır).

Gezginlere geleneksel Kastilya yemekleri ve konaklama imkanı sunan bu handa 293 yıllık tarihi nedeniyle Guinness Dünya Rekoru’na layık görüldü. Bununla birlikte, “restoran” teriminin 1765 yılında Fransa’nın Paris kentinde sağlık ve sağlamlığı geri kazanmayı amaçlayan çorbalar ve diğer tarifler sunan misafirperver işadamı Mathurin Roze de Chantoiseau tarafından kullanıldığı söyleniyor.

Dünyanın En Eski Restoranı Hakkında İlginç Bilgiler

Parislilerin Madrid’de, Dünya’nın en eski Restoranı olarak kurulan ve daha önce doğduğunu söyleyen bir yemek mekanı olan “Tour d’Argent” da (1582) var, ancak onu en eski restoran olarak akredite eden belgeler yok. Bu hala çalışıyor ve Pixar filmi Ratatouille’deki sahneler için ilham kaynağı oldu.

Ernest Hemingway, Fiesta adlı kitabında “dünyanın en iyi restoranlarından biri” olarak değiştirdiği egosu Jake’in deneyimi olan “Botín’in yeğeni” nden bahsediyor. “Domuz emdi ve Rioja Alta içtik. Brett fazla yemek yemedi. Ben bıktım ve üç şişe içtim. ”

Benito Pérez Galdós, Ramón Gómez de la Serna, Graham Greene, James A. Michener, diğer yazarların yanı sıra, bu Madrid restoranında yemek için karakterlerinden bazılarını ilham aldı.

Yorum yapın