Dünyanın En Güzel Adaları Neler?

Moorea Adası

MOOREA ADASI Bu tropikal adanın sualtı güzelliği etkileyici; fazla güzel rengârenk mercanlar var. Bir gün dünyadan elimi ayağımı çekip sevdiğim biriyle bir yere kapanayım, herkesten uzakta olayım diye düşünürsem, gitmek istediğim yer.

Vancouver (Biritish Colombia-Kanada) Dünyanın en temiz şehri; hiç fabrika yok, havası temiz, suyu bol. Herkes spor yapıyor; aynı gün keza kayak ayrıca yelken yapabiliyorsunuz. Sualtı varlıklı; kendimce dalmak için Kızıldeniz ve Avustralya’dan sonra kazanç. Emekli olup dünyayla irtibatımı kesmeden, pak ve medeni bir yerde oturayım, ayrıca de bol gezi edeyim diye düşünürsem, gitmek istediğim yer.

Norveç fiyortları Pırıl pırıl deniz, denize sarkan yeşil çam ormanları, şelaleler, dağlarda buzullaşan kar… Fantastik bir manzara ve kolaylık verici bir sessizlik. Denize tüylü manâsız olta atsan balık çıkıyor yani hayat dolu bir deniz. Bundan Böyle kitap kâğıda dökmek istiyorum diye düşünürsem aradığım ortamın oluştuğu bir yer.

Atlantik Okyanusu Denizin bazen ağırbaşlı, bazen fırtınalı, bazen teskin edici, bazen yorucu; bulutların başımın üzerinden en seri geçtiği, dalgaların en yüksek olduğu, yağmur taneciklerinin denize milyonlarca ceviz düşüyor manzarası yarattığı, her zaman onunla yapamadığım hiç onsuz yapamayacağımı düşündüğüm yer… En zevkli ve güvenli olmayan anılarım bu okyanusta. En büyük deneyim alanı; en unutulmaz dostluklarımın perçinlendiği, en manâlı kararlarımı aldığım, kendimi en hür ve en özgürlük hissettiğim yer. Rengârenk mercanlarıyla herkesten uzak Moorea Adası.

Bora Bora Adaları

Fransız Polinezyası’nın efsanevi adası Bora Bora Adaları pırıl pırıl bir deniz, sıcak kumlar ve kavgalı güneşin altında geçirilen keyifli dakikalarıyla benzersiz bir tatil yeridir. “Pasifik Kraliçesi’ olarak anılan Bora Bora Adaları da Fransız Polinezyası olarak fazla fazla bilinmese de Tahiti’nin 150 eksen kuzeybatısında ve Güney Pasifik adasının 18 mil uzaklığındadır.

Sria Lanka-Maldıve adası

Issız adacıklar, mercan kayalıklarında açmış rengarenk çiçekler, ayaklarınızın aralarında dolaşan yüzlerce balık ve mis gibi baharat kokusu… Maldiv Adaları, Hint Okyanusu ‘nda, Sri Lanka ‘nın güney batısında, bir ucundan öbür ucuna yarım saatte yürüyebileceğiniz 190 adadan oluşuyor

Mykonos Adası

Mykonos Adası yunan adalarının en seçkin adasıdır. Ege denizinde en renkli gece hayatı ve davet mekanları bu adadadır.

Genelde ayrı cinsel tercihlere sahip insanlara konut sahipliği yaptığından yunan adaları içerisindeki en deli hayat tarzına sahip adadır. Sabah saatlerine kadar hiç durmadan hareket ve misafir etme doymuş barlar, gece kulüpleri, davet merkezleri ve müzikli restoranlar kısacası hareket bulabileceğiniz her şey bu adadadır.

Bunların yanı sıra renkli balkonları ile sokakları süsleyen bembeyaz badanalı evleri ve rıhtım baştan başa uzanan değirmeler, Mykonos adasında yunan kültürünü bir diğer yaşatır.

Mykonos adası bilhassa dünya sosyetesinin en uğrak yeridir. Gece yaşam ve ağırlama bu adada her şeydir. Tatil, gezi, alışveriş ve gösteri aktivitelerinin yanı sıra dalış severler içinde seçim edilebilecek bir adadır.

Eğer dalış sporları yapıyorsanız Paradise Beach’deki dalış noktalarında bu aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Dalış gerçekleştirmek istiyorsanız tekrar bu bölgedeki dalış kurslarında eğitim alarak hocalar eşliğinde dalgıçlık yapabilirsiniz.

Balayı çiftlerinin de uğrak yerlerinden biri olan Mykonos balayı tatili konusunda çiftlere de öbür imkanlar sağlayabiliyor. Balayı çiftlerine özel otellerin konforunun yanı sıra otel manzaraları da muhteşem güzelliklere sahip. Bilhassa de gün batımını görmeye layık.

Mykonos tatil, balayı, eğlence, deniz, kum ve plaj gibi aktiviteleri yaşayabileceğiniz hareketli bir yunan adalarından birisidir.

Bali Adası

Cava ile Lombok aralarında yer alan, Cava’dan Bali boğazıyla ayrılan, Malezya yayının bir parçası olan Bali, kıyıları dar bir ova şeridiyle kenarlı, dağlık, yanardağ kökenli bir adadır. Yüzey şekilleri bakışımsızdır: Yanardağ konileri (Gunung Agung: 3 142 m; Gunung Tjatour: 2 098 m) adanın kuzeyinde yer alır ve kıyı ovasına dimdik inerler; güneydeyse, akarsuların oyduğu hafif bir eğimle alçalır, hain bir kıyıda son bulurlar. Bali’de gür ormanların yetişmesine elverişli sıcak, ıslak tropikal iklim egemendir.

Güneydoğu musonu mayıstan kasıma kadar yağış getirir; yağışlar güneyden kuzeye gidildikçe azalır. Halk Müziği dağlık ve daha kurak olan kuzey bölgelerinden ayrılarak, adanın güneyi ile ortasında bulunan akarsuların arasındaki yüksek düzlüklerde toplanmıştır.

Yorum yapın