Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Ülke

Bu güne kadar lider Güney Kore’ydi. Fakat Akamai tarafından yayınlanan son internet raporunda dünyanın en hızlı internetini kullanan Güney Kora liderliği Hong Kong’a bıraktı.

Dünyanın bazı bölgelerinde internet bağlantı hızı inanılmaz seviyelere ulaşmakta. Bunların en başında da Güney Kore gelmekteydi. Hem sabit bağlantı hem de mobil bağlantı konusunda liderliği bu defa Hong Kong’a kaptırdı.

Açıklanan raporda Hong Kong ortalama 49.2 Mps bağlantı ile birinciliği ele geçirmiş durumda. Güney Kore ise 47.8 Mps bağlantı ile ikinci sıraya düştü. Japonya ise 39.5 Mps ile 3. Sıradaki yerini korudu.

Raporda diğer dikkati çeken konu ise Hong Kong ‘un 3 ay önce yapılan diğer araştırmaya göre hızını % 7.1 oranında arttırmış olması. Bu orana göre Hong Kong internet bağlantı hızını geçtiğimiz yıla oranla % 25 gibi büyük bir büyümeye sahip oldu.

Asıl önemli konu ise Hong Kong’un sahip olduğu coğrafi şartların zorluğuna karşı bu hıza nasıl sahip olabildiği? Biz ise Türkiye genelinde hâlâ vasat seviyelerde bağlantı hızı kullanmaya devam etmekteyiz.

Yorum yapın