Dünyanın En İyi 10 Savaş Uçağı Modeli Nedir?

Savaş uçakları bir ülke için vazgeçilmez öneme sahip araçlardandır. Her ülke kendi savaş uçağını üretebilmek için çalışmaktadır ancak bunu çok az ülke başarmıştır. Bizde bu listemizde dünyanın en iyi savaş uçaklarını ve üretilen ülkelerini ele aldık.

Saab Jas Gripen – İsveç

Otomobilleri ile ünlü olan Saab firmasının geliştirmiş olduğu bu savaş uçağı hava savunması, keşif, saldırı ve müdahale gibi görevleri yerine getirebilecek son teknoloji ile donatılmıştır. Bu modelin en iyi olduğu alan yakın saldırı yani it dalaşıdır. Son derece çevik olan model manevralar konusunda ustadır.

F-16 Fighting Falcon – Abd

ABD Hava Kuvvetleri için General Dynamics tarafından üretilen F-16 Fighting Falcon 25 ülkenin hava kuvvetlerinde yer almaktadır. Günümüzde ülkemizin de hava savunmasında yer alan F-16’lılar geliştirilerek %70 yerli destek ile kullanılmaktadır.

Mikoyan Mig-31 – Rusya

MİG-31 modeli tasarım olarak MİG-25 modeline her ne kadar benzese de oldukça farklıdır diyebiliriz. MİG-31 modeli süpersonik bir uçaktır ve dünyanın en hızlı savaş jetlerinden biridir.

F-15 Eagle – Abd

100’den fazla hava savaşından galip gelen bu model oldukça gelişmiş bir savaş modelidir. Çift motorlu olan bu model her türlü hava koşulunda uçabilir.

Sukhoi Su-35 – Rusya

Dünyanın en gelişmiş savaş uçakları içinde 5. Sırada yer alan Su-35 modelinin en önemli özelliği uzun menzilli olmasıdır. Birçok jet mühendisine göre Rusların bugüne kadar geliştirmiş olduğu en iyi savaş uçağıdır.

Dassault Rafale – Fransa

Dassault Aviation tarafından tasarlanan uçak hava hâkimiyeti, istihbarat alımı, nükleer caydırma gibi görevlerde oldukça başarılıdır.

Eurofighter Typhoon – Avrupa Birliği

Almanya, İspanya İtalya ve İngiltere’nin ortak olarak üretmiş olduğu savaş uçağı kelimenin tam anlamıyla avcı uçağıdır.

Boeing F/a-18E/F Super Hornet – ABD

1995 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren uçak günümüze kadar birçok yenilik alarak gelmiştir. Özellikle uçak gemilerindeki başarısı nedeniyle deniz aşırı görevlerde kullanılmıştır.

F-22 Raptor- ABD

Beşinci nesilden tek kişilik olan model çift motorlu yapısı ile her türlü hava koşulunda uçabilecek şekilde üretildi. Tam olarak taktiksel savaş uçağı olan model hava üstünlüğü kurmak için son derece mükemmeldir.

F-35 Lightning 2 – ABD

Tek pilotlu ve tek motorlu olan model beşinci nesil savaş uçaklarındandır. Hava taarruz, keşif, saldırı, savunma, taarruz görevleri yerine getirebilen ayrıca radarlar tarafından tespit edilemeyen avcı savaş uçağı olan F-35 2 geçen yıl Türk Hava Kuvvetlerinde de yerini almıştır.

Yorum yapın