Dünyanın İlgisini Çeken Olağandışı Parklar Nelerdir?

Baharın gelmesiyle herkes parklarda, güzel havalarda güneş altında gezmek ister. Ağaçlar, çiçekler, kuşlar, çeşmeler, yol kenarlarında bankalar hepimiz bildiğimiz klasik parklarda bulunmaktadır. Sıradan parklardan farklı bir özelliklere sahip olan ve bütün dünyanın ilgisini çeken parklar da olduğunu biliyor muydunuz?

Günahkâr Parkı

Bangkok’a 40 km uzaklıktaki tapınak kompleksi Wat Phai Rong Vua Buda’nın en büyük metal heykellerinden biri olan birçok tapınak ve aynı zamanda Dünya’nın en ürpertici parklarından biri olan Sinners Parkı’nı içinde barındırmaktadır.

Sinners Park, günah işleyen bir kişinin cezalarını göstermekle ünlüdür. Farklı günah türleri, korku yüz ifadeleri, kanlı yerler, bir insanı günahlar için bekleyen cezaların resimlerine adanmış birçok heykeller park boyunca bulunuyor ve bütün yürüyüş boyunca size korkutucu bir müzik eşlik edecek. Birisi bir kazanda kaynar, biri açıp sökülür, biri mızrakla delinir, biri yırtıcı hayvanlar tarafından yenilir, tüm bunlar, Thais’nin kutsal emirleri ihlal edenlere nasıl cehennemi yaşattığını gösteriyor. Korkunç sahnelere rağmen, dünyanın dört bir yanından ve bütün ülkeden Budistler oraya gelir ve dahası günah işlemeleri durumunda ne olacağını göstermek için çocuklarını eğitmeye getirirler.

Keukenhof Parkı

Hollanda’da, Liss şehrinde, 32 hektarlık arazi üzerinde, dünyanın en güzel, canlı, renkli parklarından biri bulunmaktadır. Keukenhof Parkı. Hollanda Kraliyet Parkı 1857’de kişisel bir kompleks olarak donatılıp kullanılmaya başlandı. 1940’larda çiçek ihracatçıları dış ihracat yapmaya karar verdiğinde daha çok ünlü oldu. Keukenhof, 1949’dan beri her yıl burada düzenlenen çiçek şovlarıyla ünlü oldu.

Mart ortasından Mayıs ortasına kadar yüzlerce tür ve yedi milyondan fazla çiçek ve bitki görebilirsiniz. Güzel ve renkli park Hollanda Lalesinin tüm çeşitleri ve renklerini ve nergis, muscari, sümbül, fritillaria, çiğdemler gibi birçok çiçek türü dünyanın dört bir yanından gelen turistleri cezbetmektedir ve bu kısa dönemlerde bir milyondan fazla ziyaretçi ve çiçek sevenleri kabul etmeyi başarmaktadır. Park, sadece renk çeşitliliği ile değil, her yıl temasını değiştiren orijinal peyzaj tasarımı ile de dikkat çekiyor. Buna ek olarak, parkta birçok dere, çeşme, antik heykel, göl ve tekne ile parkta gezilebilecek kanallar da bulunmaktadır.

Bu yıl Köckenchow parkının 21 Mart’ta açılması bekleniyordu, ancak koronavirüsün yayılmasını önlemek için karantinaya alındı, ancak çiçek severler parkı Köckenchow park resmi web sitesinde canlı olarak izleyebildiler.

Yeşil Göl Parkı

Avusturya’da, Trager kasabası yakınlarında, büyülü bir park olan Yeşil Göl bulunmaktadır. Alp dağlarının eteklerinde, yürüyüş yapabileceğiniz dar yollarla, oturup dinlenebileceğiniz yollar boyunca ahşap banklarla, gün boyu keyfini çıkarabileceğiniz zümrüt renkli bir parkın ortasında harika bir göl ile güzel bir parka benziyor. Çiçek yatakları, sokaklar, muhteşem korular, şehrin gürültüsünden rahatlamak için ihtiyaç duyulan her şeydir.

Ancak ne yazık ki, tüm bunlar sadece belirli bir dönemde yapılabilir, çünkü yaz mevsiminin gelişiyle, parkı çevreleyen Hohshvab dağlarının buzulları erir ve gölün tüm havuzu su ile doldurulur, böylece park kristal berraklığında su ile muhteşem bir göle dönüşür. Çiçek yatakları, sokaklar, muhteşem korular, şehrin gürültüsünden rahatlamak için ihtiyaç duyulan her şey vardır.

Yılın diğer mevsimlerinde iki metreyi geçmeyen göl seviyesi, yaz aylarında 12 metreye yükselir ve bu da bu parkı dalış için en gözde yerlerden biri yapar. Sadece çiçeklerle ve sokaklarla çiçek tarlarının bulunduğu yollardan ve banklardan geçtiğiniz bir su altı parkına nasıl daldığınızı hayal edin. 6-7 derecelik sıcaklığa rağmen, dünyanın dört bir yanından dalgıçlar göl-parka gelmeye devam ediyor.

Yorum yapın