Dünyayı Sallayan Çin Malları: Xiaomi, Zte, Huawei, Alibaba!

Apple, Samsung ya da diğer teknoloji şirketleri artık bir ürün çıkarttığında şaşırmıyoruz. Çünkü beklediğimiz özellikler her zaman bize sunulmasa da beklediğimiz kaliteyi bize her zaman, beklentimizin olmadığı showlar ile sunabiliyorlar. Akıllı telefonlar, tabletler, televizyonlar, saatler derken o kadar çok Amerika ya da Avrupa menşeili şirketlerin ürünlerini kullanıyoruz ve takip ediyoruz ki diğer ülkelerde çıkan bir çok yenilikten neredeyse haberimiz olmuyor.

Yıllardır oyuncaktan, kırtasiye ürünlerine, telefonlardan, tabletlere kadar günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden oluşan dünyamızda alıştığımız bir düzen var. Birileri icat eder, Çinliler üretir. Çünkü Çin’de hammadde ve iş gücü ucuzdur. Fakat yıllardır alıştığımız veya alıştırıldığımız düzende, Çin malı ürünlerin hepsinin dandik olduğu anlamına gelmiyor.(Apple ürünlerine bakarsanız ‘Designed By Apple in California’ yazar. Üretim yeri çoğunlukla Çin’dir.)

En sonunda Çinliler de bunu farketmiş olacak ki (belki de biri çıkıp, dünyaya teknolojiyi biz sunuyoruz, neden biz de bu pazarda dev olmuyoruz, asıl dev biziz demiş olabilir) bir çok markaları ile Amerikalı ve Avrupalı dünya devlerine kafa tutabilir duruma geldiler. Hatta bazı girişimleri kafa tutmaktan da öte, bizim DEV olarak adlandırdığımız rakiplerini tokatlamış durumda.

Alibaba – Aliexpress

Çinli e-ticaret devi Alibaba aslında yıllardır bildiğimiz ve kullandığımız bir e-ticaret sitesi. (Toptan ve perakende dünyasının bir numarası desek daha doğru olabilir) Fakat dev rakiplerini tokatladığını ve tokatlamaya devam edeceğinin sinyallerini geçen sene halka BABA kodu ile borsada açılarak gösterdi. 231 Milyar Dolar (231 milyar tane 1 dolar) değer ile borsaya açılan AliBaba‘nın değeri rakiplerinin toplamından bile fazla. Bu arada belirtmekte fayda var Alibaba veya Aliexpress’ten Türkiye’ye siparişlerinizde dilerseniz ücretsiz posta servisini seçebiliyorsunuz. Benim ve bir çok arkadaşımın tercihi olan Aliexpress’in fiyatları o kadar düşükki 15-20 gün paket beklemek sorun olmuyor.

Dealextreme

Büyüdükten sonra DX.com alanadı altında yayına devam eden Dealextreme’de bir e-ticaret sitesi. Ufacık fiyatlara zilyon tane ürün bulabileceğiniz DX’in de gönderimleri Türkiye ve dünyaya bedava. Müşteri hizmetleri 40 yıllık arkadaşınızmış gibi davransalar da genel olarak sorunsuz bir e-ticaret sitesi.

Xiaomi

Adını son 2 yıldır çok sık duyduğumuz Xiamoi aslında replika ürünler ile suçlansa da fiyat performans bakımından harika ürünler çıkartıyor. Apple’ın pazarlama stratejisini birebir takip eden Xiamoi, çıkarttığı telefon, tablet, medya oynatıcının üstüne TV ve GoPro Killer olarak lanse edilen aksiyon kamerası ile pazarda kendine sağlam yer ediniyor. Birebir rakiplerinin aksine mantıklı fiyat politikası karşılığında kaliteli ürünler sunan Xiamoi’yi ileride daha çok duyacağımıza hatta duyumlarıma göre Türkiye’de de bulabileceğimize eminim.

Huawei

Yabancı olduğumuz bir marka kesinlikle değil. Peki kaçınız Çin olduğunu biliyordu? Galatasaray sponsorluğu ile teknoloji ile alakası olmayan insanlara da ulaşan Huawei, aslında bir çok Türkiye markası için yan sanayi ürünler üretiyordu. Son kullanıcı ürünleri daha yeni yeni ülkemize gelen Huawei’n aslında hem kaliteli hem de fiyatı gayet uygun akıllı telefonları ve diğer ürünleri bulunuyor. Türkiye pazarında da daha sık görmeye başladığımız Huawei, ileri zamanlarda daha çok karşımıza çıkacak ve farklı seçenekler sunacak.

Zte

Biz 4G ihalesini konuşurken ZTE‘nin sitesine girerseniz 5G başlığını görebilirsiniz. Ya da daha yakına gelirsek bir çok TTNet (tetenet) VDSL müşterisinin modemi ZTE markasıdır ya da Avea mobil modem kullanıcıları da ZTE’ye yabancı değiller aslında. Biraz daha kurumsal bilgiye bakmak isterseniz ZTE, Avea’nın bazı bölgelerdeki 3G alt yapısını ve Turk Telekom’un internet alt yapısını güncellerken çalıştığı firmalardan biridir.(Diğerleri: Alcatel-Lucent, Huawei, Meteksan Sistem) Hala tanıdık gelmediyse Turkcell T11’in üretici firması da ZTE’dir ve ZTE 2013 yılında dünyanın en çok akıllı telefon satan 5. şirketi olmuştur. Dikkatinizi çekerim aşağıda göreceğiniz listede Nokia, Blackberry v.b. dev markalar yok!

Yorum yapın