Düşükten Sonra Tekrar Hamile Kalınır Mı?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bazı kişiler çocuk yapmak ister devamlı veya bazen gebelik döneminde düşük yapar düşük yapan kadınların tekrar düşük yapma şansı düşük yapmayanlara göre daha çoktur.

Uzmanlar düşükten sonra tekrar düşük yapma ihtimalinin kişinin daha önce ne kadar düşük yaptığına bağlı olarak riskini ona göre belirtmektedir.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalmak için çiftlerin biraz zaman geçmesini beklemesi gerekir. 2-3 ay gibi bir süre korunmaları gerekir yoksa tekrar düşük yapma riski daha da çoğalır.

Günümüzde hamile kalmamak için bir çok yol vardır ilk 2-3 ay kondom, spiral, doğum kontrol hapı gibi çeşitli cinsel korunma yöntemleri uygulanması önerilir.

Uygulanacak doğum kontrol yöntemi için doktorunuza danışabilir ve size uygun doğum kontrol yöntemini belirleyebilirsiniz.

Düşükten Sonra Tekrar Hamile Kalma Şansı Ne Kadardır?

Tekrar gebelik durumunda düşük yapma ihtimali daha önce kaç kere düşük yapıldığına bağlı riskler artmaktadır. Bir düşük yapmış kadında düşük yapma ihtimali %20 iken, iki kere düşük yapmış kadında %28, üç ve daha fazla düşük yapmış kişilerde ise %40 civarlarında olduğu saptanmıştır.

Bu veriler bilimsel olarak daha önce düşük yapan kadınların toplamının ortaya çıkardığı verilerdir.

Fakat bir kere düşük yapan kadın devamlı düşük yapacak diye de bir şey yoktur ama çevrenizde bu sorunla karşılaşan kişilerde görmüşsünüzdür ben devamlı düşük yapan kadın gördüm bu yüzden tekrar gebelik döneminde çok dikkatli olunmalıdır.

Doktorunuz size bu durum hakkında bilgi verecektir sizin yapmanız gereken doktor kontrollerini aksatmamaktır. Doktor önerileriyle hareket ederek çocuk sahibi olabilir sizde diğer çiftler gibi çocuğunuzu kucağınıza alıp sevebilirsiniz.

Yorum yapın