Düzenli Bir Çalışma Odası Nasıl Yapılır?

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sebebiyle eve kapandığımız şu günlerde yapılması gereken 100 şey arasına mutlaka düzenli bir çalışma odası kurmayı ekleyebiliriz. Okulların tatili ve iş yerlerinin izinleri ile çoğu kişi evinden derslerini ve işlerini yapmakta. Derslerimizi ve işlerimizi yaptığımız ortam nasıl olmalı peki?

Okulların tatiliyle birlikte EBA (Eğitim Bilişim Ağı) sistemi hayatımıza girdi. Çok kısa bir süre içerisinde TRT EBA kanalları devreye girerek eğitime uzaktan olarak devam edilmeye başlandı. Elbette ki bu sistem ilk ve orta öğretim düzeyindekilerle ilgili. Üniversitelerde durum biraz daha farklı işliyor. Her üniversitenin kendine ait bir uzaktan eğitim sistemi bulunuyor. Bu sistemde öğrenciler aldığı derslerin materyallerini görebiliyor.

İşte bahsettiğimiz düzenli bir çalışma odası fikride buradan ortaya çıkıyor. Benim yıllardan beri hayalini kurduğum düzenli bir çalışma odası fikri tam da bu buhranlı dönemde işleve geçti. Öncelikle kendime çalışabileceğim bir masa edindim.

Masanın tam ortasına bilgisayarımı koydum , sağ arkasına günlük ihtiyacım olacak dokümanlarımı ve sol arkasına ise kalemlerimi. Masanın arkasındaki duvarda ise derslerimde ihtiyacım olacak anahtar kelimeleri yapıştırdım siz kendinizi motive edecek cümleleri yazabilirsiniz bu da sizin çalışmanıza pozitif etki edecektir.

Masanın üzerindeki karışıklıktan kaçının bu sizin gözünüzün yorulmasına ve çalışma isteğinizin kaçmasına etki edecektir Odanın dizaynı ve içeriği size kalıyor. Kendinizi rahat edecek her şey bu fikir için geçerli olacaktır. Verimli çalışma yapabilmek için öncelik verimli bir alana sahip olmaktır. Bu sayede işlerinizde ve derslerinizde başarı oranınız artacaktır. Ben bu sayede kendime bir program hazırlayıp günlük planlı bir şekilde derslerimi ve işlerimi yerine getirebiliyorum. Eğer sizin de çalışmakta sorununuz varsa bu fikri gerçekleştirin. Bu sıkıntılı günlerde kendinize değer verin ve lütfen evde kalın.

Yorum yapın