Düzgün Türkçe İçin Yararlı Bilgiler

Arkadaşlar öncelikle bu yazıyı açmamın sebebi; Güzel Türkçe’mizi insanların kötü kullanmasıdır. İnternette bir çok sitede Türkçe’mizi değişik değişik yazıyorlar. Örnek olarak “g-ğ” gibi harfleri yerine “q” kullanıyorlar. “s-ş” yerine “sh” kullanıyorlar. Tamam denilmiyor ingizlice söylenir; okey-ok. Aleyküm selam denmiyor; “was” deniyor. Bunlar nedir arkadaşlar. Ben bunları yazarken kendimden utandım. Bunları ben yapmıyormuyum. Bende ara sıra kullanıyorum ancak her zaman kullanmıyorum ve artık çok dikkat edeceğim. Başka insanları örnek vererek burada kırıcı duruma düşürmek istemiyorum sadece kendimden örnek verdim ancak o insanlarda lütfen üzerine alsınlar bu sözlerimi. Bunların yanı sıra Türk Dil Kurumu’nun biz Türk’ler sağladığı bir çok bilgi-servis var. Onları göstererek daha çok bilgi almakta yararlı olacağına inanıyorum.

Sesli Türkçe Sözlük

Arkadaşlar bu sözlük en önemli sözlüklerden birisidir. Türkçe’de bir kelimenin nasıl okunduğunu buradan öğrenebilirsiniz. Sözlük için “Apple Quicktime” eklentisi gerekiyor.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Türkçenin söz varlığını veri tabanına aktarma çalışmasının bir parçası olan bu sözlükte, Derleme Sözlüğü ile Anadolu ağızlarıyla ilgili olarak Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan çalışmaların sözlük kısımları Genel Ağ ortamına aktarılmıştır.

Atasözleri Ve Deyimler Sözlüğü

Bu sözlükte atasözleri ve deyimlerimiz bulunuyor. Sözlüğün veritabanında 2.396 atasözü, 11.209 deyim bulunuyormuş. Yine anlam ve eklenmeyen atasözü/deyim bulduğunuzda yukarıda belirttiğim e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Büyük Türkçe Sözlük

Türk Dil Kurumu’nun en kapsamlı sözlüğüdür. Bu sözlük bilim, sanat ve spor terimlerini, yer adlarımızı, kişi adlarımızı, bölge ağızlarımızdaki ve kaynaklarımızdaki sözcükleri, deyimleri içine alacak şekilde arama yapar, arama sonuçlarında her kelimenin altında hangi sözlüğe ait olduğu yazar. Bu sözlük sayesinde toplam 616.767 kelime içerisinde arama yapabiliyorsunuz. Sözlükte olmadığını ya da açıklamasının yanlış yazıldığını düşündüğünüz bir kelime varsa [email protected] adresiyle iletişime geçerek katkıda bulunabilirsiniz.

Eş Ve Yakın Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

Bu sözlük arkadaşlar herhangi bir Türkçe kelimenin Eş ve Yakın anlamını kolayca bizlere gösteriyor.

Diğer Tüm Sözlükler

Ve daha bir çok sözlük var arkadaşlar. Ben bunları buraya sığdıramayacağım için yukarıdan o sayfaya gidebilirsiniz.

Hazırlanma Aşamasındaki Sözlükler

Türk Dil Kurumu’nun şu an üzerinde çalıştığı Sözlükler yukarıdan tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Şimdi de Türkçemize yardımcı olacak diğer servisleri tanıtalım.

Bulmaca Yardımcısı

Çoğu kişinin hayatında en az bir kez eline aldığı bulmacaları bu uygulama sayesinde bitiremedim demek imkansız Basit bir örnek verelim. Bulmaca doldururken bir kelime çıktı. Sadece “*h*iy******k” harfleri çıkmış. Aşağıdaki gibi aradığımızda,

ihtiyarlamak kelimesinin gayet uygun olduğunu görebiliyoruz. Eğlenceli bir uygulama, kelime oyunlarında da işe yarayabilir.

Bis – Başında, İçinde, Sonunda

Bu sözlük sayesinde aranan kelimenin hangi sözcük grubunun, atasözünün, deyimin içinde geçtiğine bakabiliyorsunuz. Arama kutusuna “örnek” kelimesini aratıyorum ve herhangi bir satıra bakıyorum:

  • Başında: örnek almak
  • İçinde: örneklem
  • Sonunda: İlkörnek

Bu şekilde güzel dilimizde bir kelimenin nasıl şekil aldığını görebilirsiniz.

Türkçe Anlamsız Yazılar

Öncelikle bir tasarımcıysanız bu araç çok işinize yarayabilir. Tasarım aşamasında olan çoğu temada “Lorem ipsum dolor sit amet” gibi yazıları görmüşsünüzdür. Bu yazılar tasarım aşamasındaki bir siteye içerik var gibi gösterim daha rahat çalışmak için eklenir. Bu uygulama sayesinde paragraf, cümle ya da liste sayısını belirleyerek anında anlamsız bir yazı oluşturabiliyoruz. Örnek verecek olursak, “Şafak duyulmamış mıknatıslı okuma sayfası koyun koşuyorlar” gibi gayet anlamsız bir cümle tek anında elimizde

Kelime Oyunları

Son olarak yukarıdaki bağlantıya Kelimeyun (Scrabble), KelimeKule, KelimeSayar, KelimeNe oyunlarının adreslerini kısaltarak ekledim. Bu oyunlar sayesinde kelime dağarcığınızı eğlenerek geliştirebilirsiniz. Arkadaşlar bilgilerimiz bu kadar ile sınırlı değil. Daha bir çok kaynak bulabiliriz.

Yorum yapın