E-Postalar ile Kimlik Bilgilerinizi Avcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günde onlarda e-posta alıyoruz ve bu e-postalardan biri dolandırıcılar tarafından gönderilmiş olabilir. Dolandırıcıların gönderdiği mailleri fark etmek içinse bu yöntemle yapılan kimlik avcılığı yöntemlerini öğrenmeniz işinize yarayacaktır.

Banka mailleri bu dolandırıcılık yönteminde en çok kullanılan e-postalardan biridir. Bankanın kendi tasarımını taklit ederek gönderilen maillerde hesabınıza giriş yapmanızı veya bazı sorulara cevap vermenizi sağlayarak bilgilerinize sahip olabilirler. Şu bilinmelidir ki bankalar bilgilerinizi sorgulamak içim mail göndermezler.

Size miras kaldığı hakkında mail alırsanız ve irtibata geçerseniz sizler de miras işlemleri için ücret talep edilecektir. Sakın bu ücretleri ödemeyin çünkü böyle bir miras takdimi yoktur.

Bilindiği gibi bankalar bazı işlemlerinden ücret tahsil ederler. Bu ücretlerin size iade edilebileceği hakkında bir mail alırsanız büyük ihtimal sizlerden öncelikle hizmet bedeli tahsil etmek isteyecekler. Bu da tamamen dolandırıcılar tarafından gerçekleştirilen bir durumdur.

Komik videolar, fotoğraflar veya herhangi bir materyali içeren maillerde sizin cihazlarınıza virüs yüklenmesi için kullanılan yöntemlerden biridir. Bu tür mailleri her zaman dikkate almalı ve açmadan silmeliyiz.

Yorum yapın