Ebru Sanatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ebru sanatı Osmanlıdan günümüze kadar gelmiştir kısaca kağıt süsleme sanatı denir. Kağıttan yapılan bir çok sanat türü vardır ebru bunlardan sadece bir tanesidir fakat çok da ilgi duyulan sanattır. Birçoğumuz nasıl yapıldığını görmüştür bizlere basit gibi gelse de aslında kolay değildir. Emek ve sabır isteyen kağıt süsleme sanatıdır. Ebru sanatında kullanacağınız malzemeler çok önemli her kağıt ve su kullanılamaz özel malzemeler kullanılır fırçası atkılı ve gül dalından yapılır kağıdı ise emici özelliği fazla olan ve mat olanları tercih edilmektedir.

Kullanılan su ise saf su olmalıdır suyu kitre, deniz kadayıfı, boy tohumu veya salep gibi suyun yoğunluğunu sağlayacak doğal maddeler ile karıştırılır su kireçsiz olmalıdır dinlendirilmiş musluk suyu da kullanılabilir. Boyası ise ezilmeye hazır halde ya da ezilmiş toz boyalar kullanılmaktadır. Bir diğer malzemesi de öd dür evet bende ilk duyduğumda şaşırdım öde hayvanların safra keselerinden alınır yapımı biraz meşakkatli olduğu için hazır almanız daha iyi resim malzemesi satılan yerlerde rafine öd bulabilirsiniz.

Suyun belli bir yoğunluğa sahip olması ve özel olarak hazırlanan boyayı üzerinde tutabilmesi kitre kullanılır. Deniz kadayıfı yani deniz yosunu kitrenin yerine bunu da kullanabilirsiniz hazır toz halde satılmaktadır. Gördüğünüz gibi malzemeler bunlar ebru sanatını yapmak kolay değil fakat denemekte zor değildir her şey bizim elimizde arkadaşlar.

Yorum yapın