Eğitimde Oyunun Önemi Nedir?

Eğitim oyun ile birlikte başlar. Bunu sadece insan hayatında değil bütün doğada görmek mümkün olmaktadır. Belgesel izlerken yavru aslanların anneleri ve kardeşleri ile oynadıkları oyunlar nasıl avlanma becerilerini geliştiriyorsa çocuklarımızın oynadıkları oyunlarda onları olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Bu konuda teknolojinin nimetlerinden yararlanmak ne kadar doğrudur? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

OYUN TAMAM AMA HANGİ OYUN

Ülkeler, şehirler hatta mahallelere göre oyun çeşitleri farklılık göstermiştir. Bazı yerlerde daha çok strateji ağırlıklı oyunlara önem verilirken bazı şehir ve ülkelerde ise sadece spor ağırlıklı oyunlar karşımıza çıkmaktadır. Ne olursa olsun çocukların öğrenme becerilerini geliştirmeli ve hızlı bir şekilde çevreye adapte olmalarını sağlayacak oyunlar oynamalarına izin vermeliyiz. Bu durum her zaman için mümkün olmasa da çocuğunuzun yaşına ve yeterlik durumuna göre farklı olan oyun seçeneklerinden destek almayı deneyebilirsiniz. Her geçen gün gelişen alt yapısı ile internet üzerinde de pek çok adres bulunur.

ÇOCUKLARINIZI EVE KAPATMAYIN

Dışarı çıkmayı, kendini keşfetmeyi ve yeni arkadaşlarla tanışmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Bu durum çocuğunuzu bütünüyle tek başına bırakmanız anlamına gelmez. Yalnız kendini keşfettiği bu serüven içerisinde hep evin içerisine tıkılıp kalacaksa bu da onun için olumsuz birtakım olayların gelişmesi anlamına gelebilir. Tabii ki teknolojiden de destek alabilirsiniz. İnternet üzerinde pek çok oyun sitesi bulunmaktadır. İyi bir bilgisayar hatta cep telefonu ile bu sitelere girerek çocuğunuzun oyun oynamasını sağlayabilirsiniz. Ne yazık ki her zaman için bu durum geçerli olmayabilir. Bazı zaman aralıklarında çocuklar istenmeyen adreslere de giriş yapabilmektedir. Bu durumda güvenilir internet adreslerine göz atmanın son derece büyük bir önemi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

HANGİ OYUN SİTELERİNE GÜVENMELİ

Farklı ÇOCUK OYUNLARI söz konusu olduğunda teknolojiden de destek almak gerekmektedir. Gözünüz gibi bakabileceğiniz, eğitici ve zaman geçirtecek bir adres bulmak bu noktada son derece büyük bir önem arz etmektedir. Verdiğimiz bu adreste çocukların yaratıcı yönlerini kuvvetlendirecek son derece kaliteli oyunlar yer almaktadır. Bu oyunları ebeveynleri olarak öncesiz kontrol edebilirsiniz. Ben son zamanlarda oynadığım oyunlar arasında en fazla bu oyunun oyunlarını çocuklara uygun gördüğümü de belirtmek isterim. Yalnız ne yazık ki internet üzerinde böylesine bir adres bulmak pek mümkün olamamaktadır. Birkaç tane bu şekilde adres bulunurken zamanında harekete geçerek bu konu başlıklarına yoğunlaşmak yerinde bir tercih olabilir.

EĞİTİCİ – ÖĞRETİCİ ÇOCUK OYUNLARI

Hazır konu internet üzerinden oynanabilen oyunlara gelmişken oyunları biraz daha geniş inceleyebiliriz. Öncelikle oyunlar masa oyunları, kart oyunları, bireysel oyunlar, grup oyunları şeklinde ayrılır. Bunlar arasında teknoloji destekli oyunları da dahil etmeye başladığımız günler içerisindeyiz. Çocuk oyunlarından bahsederken bilgisayar ve telefon aracılığıyla oynanan oyunların tamamı kötüdür gibi bir ifade kullanmak yanlış olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz adres gibi bazı adresler çocuklara eğitici öğretici olarak ön plana çıkan oyunları bir arada değerlendirerek size ulaştırmaya çalışmaktadır. Bir sokak oyunu ne kadar iyi ya da kötü olabilir derseniz bu oyunların da aynı şekilde kötü veya iyi olduğundan bahsedebiliriz. Farklı konu başlıklarında yer alan pek çok oyun seçeneği yer aldığı için bunları bütünüyle gruplara ayırmakta pek doğru olmaz.

NE YAPMALI HEP BİLGİSAYAR BAŞINDA MI DURSUNLAR

Tabii ki hayır, hep sokakta durmasınlar, hep evde kalmasınlar ara ara yeni şeyler keşfetmek için yalnız kalsınlar. Bazen paylaşmak için grup oyunlarına dahil olsunlar. Onların çocuk olduğu ve öğrenme serüveninin henüz çok başında oldukları unutulmamalıdır. Bu sebeple onları bütünüyle bir internet sitesinden ya da sadece masa oyunlarından ibaret bir hayat kurulmamalıdır. Çocuklar küçük yaşta öğrendiklerini hayatları boyunca saklarlar. Benim bugün strateji oyunlarını çok sevip savaş filmi izlemekten mutlu olma sebebim ablamın bana öğrettiği satranç sayesinde olmuştur. Çocuklarınıza doğru oyunları oynamalarını öğreterek onların gelecek hayatları için mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

EĞLENCELİ OYUNUN ADRESİNE GÖZ ATIN

Bu kadar konuşmadan sonra teknolojinin nimetlerinden yararlandığımız adresin farklı özelliklerini sizinle paylaşalım istedim. Dilerseniz yukarıda yer verdiğim internet adresine bir göz atarak hangi oyunların yer aldığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

İlk önce internet sitesine göz attığım zaman ilk insan adında bir oyunla karşılaştım. Sevdiği kişinin yanına giderken birtakım zorlukların üstesinden gelmeye çalışan birine yardım ettiğiniz bir oyundu. Başlarda çocuk oyunu olarak önemsemesem de biraz daha zaman geçirdikçe oyunun içerisinde bulunan bilmecelerin büyüsüne bende kapılmıştım. Zaman ilerledikçe oyunu bitirmek için bir anda kendimi bulmacaları çözmeye çalışırken buluyordum. Tabii ki son derece kolay olmasına rağmen yaşına göre pek çok çocuk bu oyunu rahatlıkla oynayabilirler.

ZAMAN YÖNETİMİ NASIL OLMALI

Çocukların oyun için harcayacakları zaman aralığını iyi seçmek gerekmektedir. Bu konuda bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim. Hayatlarının önemli bir kısmını oluşturacak öğrenme alışkanlıkları yardımıyla zaman geçirirken yeni şeyler öğrenmeleri de mümkün olmaktadır. Bu sebepten oyun oynarken öğrenmelerini desteklemek amacıyla doğru zaman yönlendirmesini sağlamaları son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Bir de ödül/ceza konusuna gelecek olursak çocuklar için oyunu bir alışkanlık halinde tuttuğunuz yaş aralığının bir ödül haline getirilmesi için de çalışabilirsiniz. Günümüzde pek çok küçük çocuğun ödül ile cezalandırıldığı düşünülecek olursa onların zaman geçirdiği konuların iyi tespit edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Yorum yapın