Egr Valfi Nedir? Egr Valfi Ne İşe Yarar? Egr Valfi Arızası

EGR valfi (egzoz gazı devirdaim), arıza durumunda aracın sürülebilirliğinde problemlere neden olabilir ve motor performansı sorunlarını önlemek için değiştirilmelidir.

EGR Valfi (Egzoz gazı devirdaim valfi), otomobillerde yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Aracın egzoz gazı devirdaim (EGR) sisteminin bir parçası, egzoz gazlarını silindir sıcaklıklarını ve NOx emisyonlarını azaltmak için tekrar aracın girişine geri döndürmek için tasarlanmış bir emisyon sistemi. EGR valfi, bu egzoz gazlarının akışını ve devirdaim’ini kontrol eden ana bileşenlerden biridir. Valf açıldığında, araç emisyonlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için aracın EGR sistemi üzerinden egzoz gazlarına izin verilir. EGR valfinde bir sorunu olduğunda, emisyonların ve performans sorunlarının artmasına neden olan EGR sisteminin akışı ve çalışması ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Otomobilinizde gösterge panelinde motor arıza ikaz ışığı yanabilir, doğru çalışmıyor olabilir ve emisyon testinizi geçemez. Bunlar, EGR (egzoz gazı devirdaim) valfinin arızalanmasının ortak semptomlarından birkaçı olabilir. EGR sadece aracınızın saldığı emisyonları doğrudan etkilemekle kalmaz, aynı zamanda aracınızın sürülebilirliği konusunda daha ciddi sorunlara da neden olabilir. EGR valfinin ne yaptığını ve nasıl teşhis edildiğini bilmek, bilgili bir tüketici olmanıza yardımcı olarak, paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Egr Valfi Nedir Ve Nasıl Çalışır?

EGR valfi veya egzoz gazı devir daim valfi, aracınızın emisyon sisteminin bir parçasıdır. Asıl amacı, motorunuzun yaydığı NOX (azot oksitleri) emisyonlarını azaltmaktır. Bunu yapmanın yolu, egzoz gazlarının tekrar yanma odasının sıcaklığını dengeleyen motora geri gönderilmesidir ve ayrıca yanma işleminin, içinde bulunan yanmamış yakıt miktarını azaltan bu devir daim egzozda tekrar tekrar başlamasını sağlar.

Elektronik ve manuel olmak üzere iki çeşit EGR valfi vardır. Elektronik versiyon, bilgisayarın gerektiğinde açıp kapatmasını sağlayan bir solenoid içerir. Manuel versiyon, motora vakum uygulandığında açılır ve ardından serbest bırakıldığı zaman vakum kapanır. Hangisine sahip olursanız olun, sistemin çalışması aynıdır. Aracın bilgisayarı, araç hızına ve motor sıcaklığına bağlı olarak EGR valfinin açılıp kapanmasını emreder.

Çoğu araçta EGR valfi sadece motor normal çalışma sıcaklığındayken ve araç otoyol hızlarında hareket ederken uygulanır. Sistem doğru şekilde çalışmadığında, otomobilinizde gösterge panelinde motor arıza ikaz ışığı yanmasına, durma durumu kadar ciddi durumuna neden olabilir.

Arızalı Egr Valfinin Davranışı

EGR valfi herhangi bir nedenden dolayı arızalı olabilir. Bu arıza çeşitli semptomlara neden olabilir. Bir EGR valfi arızalandığında genellikle iki yoldan biriyle arızalanır: ya açık kalmış ya da kapalı kalmış. Bu semptomlar araçtaki diğer sorunlara çok benzer olabilir, bu nedenle doğru tanı şarttır. Gösterge panelinde motor arıza ikaz ışığı: EGR valfi arızalandığında, Motor Kontrolü Işığının yanmasına neden olabilir. Işık yanıyorsa, aracı bilgisayara bağlayıp kodları taramak gerekir. EGR düşük debisi için bir kod varsa, bu EGR valfinin açılmadığı anlamına gelir.

Bilgisayar, valf açıkken oksijen sensörlerinde gördüğü değişikliklerle EGR valfinin açılıp açılmadığını söyleyebilir. Bir devre sorununu veya bir vana arızasını gösteren elektronik bir EGR valfi için yanlış voltaj kodu da alabilirsiniz. EGR valfi açık konumda sıkışmışsa zayıf bir kod da ortaya çıkabilir. EGR valfi açık iken sıkıştıysa, motorun içinde havanın çok fazla görmesine neden olan, ölçülmemiş havanın motora girmesine izin verecektir.

Düzensiz Rölanti: EGR valfi açık kalmış ise, bu durum vakumda sızıntıya neden olur. Bu, motorun rölantide sert çalışmasına neden olur çünkü aşırı hava bilgisayar tarafından doğru bir şekilde algılanamaz.

Bu semptomlardan herhangi biri meydana gelirse, valfi teşhis etmeniz gerekecektir. Hangi araç türüne bağlı olarak nasıl test edildiğini belirleyecektir.

EGR akış kodu yok / düşük: Bu, EGR valfi açık komutu verildiğinde motora yeterli miktarda egzoz gazı akışı olmadığı anlamına gelir. Buna bir çok şey neden olabilir. Her birini teşhis edebilmek sorunu bulmakta yardımcı olacaktır.

Elektronik EGR valfi: Elektronik bir EGR valfi arızalanabilir veya kontrol devresinde arıza yapabilir. Bunu teşhis etmenin en iyi yolu, ilk önce bir tarama aletidir. Motor çalışırken, EGR valfine açık ve kapalı olarak kumanda edilebilir ve doğru çalışıp çalışmadığını izleyebilirsiniz. Çalışmıyorsa, EGR valfinin bir Ohm metre ile test edilmesi gerekir. Valf kötü test edilirse değiştirilmesi gerekir. İyi testlerse, devrenin bir voltaj ölçer ile test edilmesi gerekecektir.

Manuel EGR valfi: Manuel bir EGR valfi arızalanabilir veya kontrol solenoidi veya devresi arızalanabilir. EGR valfi kapalı olup olmadığını görmek için bir vakum pompası ile test edilebilir. Motor çalışırken, EGR valfine vakum uygulamak için bir vakum pompası kullanabilirsiniz. Vakum uygulandığında motor rölantisi değişirse, valf iyi durumdadır. Eğer değilse o zaman değiştirilmesi gerekir. EGR valfi iyi durumda ise kontrol devresi ve solenoidin test edilmesi gerekir.

Tıkalı EGR geçişleri: Bir akış problemi kodu aldığınızda, EGR valfi de iyi olabilir. Karbon birikmesiyle tıkanması için egzozu emme girişine bağlayan EGR geçişleri yaygındır. Tipik olarak EGR valfi çıkarılabilir ve geçitlerin oluşup oluşmadığı kontrol edilebilir. Bir birikim varsa, önce kaldırılması ve aracın tekrar test edilmesi gerekir.

Araçla ilgili sorun zayıf bir kodsa veya rölantide çalışıyorsa, bu vananın kapanmadığını gösterir. İç bileşenlerin serbestçe hareket edip etmediğini görmek için vananın sökülmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Eğer değilse o zaman değiştirilmesi gerekir.

Motor Performansı Sorunları Kötü bir EGR valfinin ortak bir işareti, motor performansı sorunudur. Tıkalı veya arızalı bir EGR valfi, aracın hava-yakıt oranını bozabilir ve bu da güç ve yakıt verimliliğinde azalma gibi motor performans sorunlarına neden olabilir. Araç ayrıca hızlanma sırasında durabilir veya tereddüt edebilir.

Kaba Rölantide Çalışması Aracın EGR valfindaki bir problemin en yaygın semptomlarından biri kaba bir rölantidir. EGR valflerinin arızalanması ve açık pozisyonda sıkışması nadir değildir. Bu, koşullar istenmediğinde bile kaba rölantiye neden olan egzoz gazı devirdaimine yol açabilir. Aynı zamanda yakıt kokusuna da katkıda bulunabilir.

Hızlanma Sırasında Kıvılcım Sesi ve Vurma Sesi Genellikle bir kıvılcım çarpması olarak bilinen, araba hızlanırken bir vurma sesi oluşabilir. Bu, yakıtın sürekli yanmak yerine motorun içinde patladığı anlamına gelir. Bu soruna neden olan hatalı bir EGR valfi, hava-yakıt karışımını seyreltmek ve yanma odası sıcaklıklarını düşürmek için doğru miktarda egzoz verilmesine izin vermez. Bu devam ederse, diğer motor bileşen arızalarına yol açabilir. EGR valfinin yerleşik karbon birikintilerinin değiştirilmesi veya temizlenmesi gerekir.

Motor Işığının Yandığını Kontrol Edin Işıklı Kontrol Motor Işığı, kötü veya arızalı EGR valfinin bir başka belirtisidir. Bilgisayar, aracın EGR valfi devresinde veya pozisyonunda bir sorun tespit ederse, konunun sürücüsüne bildirmek için Motor Işığını Kontrol Etmeyi bırakacaktır. Kontrol Motoru Işığı çok çeşitli diğer hususlarla etkinleştirilebilir, bu nedenle bilgisayarın sorun kodları için taranması şiddetle önerilir.

Hatalı bir EGR valfi ile emisyon testinden geçemeyebilirsiniz. Aracınızın EGR valfinin bir sorun yaşadığından şüpheleniyorsanız, aracın EGR valfi değişimine ihtiyaç duyup duymadığını belirlemek için aracın profesyonel bir teknisyen tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Egr Valfinin Değiştirilmesi

Vananın kötü olduğu tespit edildikten sonra değiştirilmesi gerekir.

İhtiyac duyulan malzemeler

EGR valfi Soketli cırcır İngiliz anahtarı (ayarlanabilir)

Adım 1: Arabanızı düz bir yüzeye park edin. Düz bir yüzeye park edin ve park frenini çekin. Motorun soğumasına izin verin.

Adım 2: EGR valfini bulun. EGR valfi tipik olarak emme manifoldunda bulunur. Kaputun altındaki emisyon etiketi, vananın yerini bulmanıza yardımcı olabilir.

Adım 3: Egzoz borusunu gevşetin. Ayarlanabilir anahtarı kullanarak, EGR valfine bağlı egzoz borusunu gevşetin.

Adım 4: Cıvataları çıkarın. Cırcır ve uygun soket kullanarak vanayı emme manifolduna bağlayan cıvataları çıkarın ve vanayı çıkarın.

Adım 5: Yeni vanayı takın. Yeni valfi ters sırada takın ve montaj cıvatalarını üreticinin spesifikasyonlarına sıkın.

Yeni EGR valfini taktıktan sonra tekrar test edilebilir. EGR valfini kontrol etmek ve değiştirmek sizin için çok zor görünüyorsa, EGR valfinizi sizin için değiştirebilecek tamirciden yardım almalısınız.

Yorum yapın